2020’nin ilk aylarıyla başlayan pandemi nedeniyle ortaya çıkan dünya çapındaki kaos ve belirsizlik doğal olarak spora ve aşığı olduğumuz bisiklet yarışlarına da yansıdı. Baharın gelişiyle doğa uyandı, ağaçlar çiçeklendi ancak sabırsızlıkla beklediğimiz klasikler ve ardından gelecek olan turlar bir bir ertelendi. Üç büyük turun ilki olan Giro d’Italia bir sonraki yıla ertelenirken öteki tek günlük klasikler ve etaplı turlar 2020’nin ikinci yarısına, oldukça sıkışık bir takvim içine serpiştirildi. 

Bu olağanüstü durum elbette sporcuları da etkiledi. Sezon içinde bir ya da en fazla iki defa zirve performanslarına ulaşabilen sporcular, antrenman programlarını ayarladıkları hedef yarışların tarihleri değişince yeniden program yapmak zorunda kaldı. Pek çok sporcu için ‘yeni normal’ denilen düzen motivasyon kaybı ve beraberinde alışık olduğumuzun altında dereceleri beraberinde getirdi. Bununla birlikte Ağustos ile başlayan World Tour seviyesindeki yarışlarda bazı genç yeteneklerin parladığını ve seyir keyfi yaratan yarışlar ortaya koyduğunu da izledik. Gelin bu ilk yarışlarda nasıl sonuçlar alındığına birlikte göz atalım.

Strade Bianche  – 01.08.2020

184 KM – Siena-Siena

Normalde Mart’ın ilk haftasonunda izlemeye alıştığımız, bahar klasiklerinin ilki olan Strade Bianche (Beyaz Yol) adını beyaz tozlu toprak sektörlerinden alıyor. Rengarenk bir peletonun tozu dumana katarak ilerlediği epik görüntülere sahne olan yarış, bu yıl da Ağustos sıcağı altında benzer görüntüler sundu. Siena’dan başlayan ve yine bu şehirde biten, “8“ biçiminde 184 kilometrelik parkur içinde on bir adet irili ufaklı toprak sektör bulunuyor. Tıpkı Belçika klasiklerinde olduğu gibi bu dar ve tozlu bölümlerde pelotonun pek çok gruba bölünmesi oldukça doğal. 

Yarışın bitimine 24km kala içlerinde Greg Van Avermaet, Jacob Fuglsang, Davide Formolo, Jacob Fuglsang, Maximilian Schachmann ve Wout Van Aert gibi isimlerin bulunduğu grup arkadaki grupla yaklaşık bir dakika fark açarak finişten geçecek ilk on kişiye dair ipuçlarını vermeye başladı. Grubun önünde güçlü bir şekilde çalışan WVA ise acaba bitiş çizgisi için yeterli gücü kalacak mı şeklinde soru işaretlerini akla getiriyordu. 

Bir süre sonra yeni sezona tam olarak hazır olmadığı sinyallerini veren GVA gruptan geriye düşerken üç defa Dünya Kros Bisikleti Şampiyonu olan Wout Van Aert, çok sevdiği toprak bölümde solo atağa kalkarak sezonun geri kalanı için güçlü bir mesaj verdi. Siena sokaklarına yalnız giren Wout Van Aert, o meşhur son Siena tırmanışını da aşarak daha önce iki defa üçüncü sırada geçtiği bitiş çizgisini bu defa ilk sırada geçti. Ardından İtalya şampiyonu Davide Formolo ikinci, Almanya şampiyonu Maximilian Schachmann ise üçüncü sırada yer aldı.

Vuelta a Burgos – 28.07-01.08.2020

Beş Etap – İspanya

Yeni sezonun ilk etaplı turu ünvanını beş etaplık Burgos Turu aldı. 42.sini izlediğimiz turda, 22 takımdan toplam 152 bisikletçi yer aldı. Covid-19’a yönelik sıkı önlemlerin alındığı yarışta sporcular başlama anına dek maske takarken podyum seromonileri de sosyal mesafe kuralları içinde çok az kişi ile gerçekleşti. UCI kuralları gereği salgına karşı test yaptırarak tura başlayan sporculardan üçü, Covid-19 pozitif olduğu belirlenen bir şahısla temas kurmaları nedeniyle izole edilerek tur dışına alındı.   

World Tour takımları için sezonun devamına yönelik olarak kendilerini test etme ve stratejiler geliştirme fırsatı olan Pro 2 klasmanındaki yarış, İspanya’nın sıcak iklimiyle sporcular için zorlu bir sınav haline geldi. Ayrıca uzun süre yarışlardan uzak kalmış sporcuların bazılarında pilotaj ve denge hataları görülmesi gündeme gelirken etaplar boyunca basit hatalar sonucu oluşan çeşitli kaza ve aksaklıklara tanık olduk. 

Bu durum profesyonel ya da amatör, sporcuların yarışlardan uzak kalmasının pelotona has bazı sürüş dinamiklerine karşı soğumasına neden olduğunu ortaya koydu. 

 • Birinci etabı Bora-Hansgrohe’den Felix Grossschartner etap sonundaki kısa ve sert eğimde yaptığı başarılı atakla kazanırken, bu gibi parkurların usta ismi Alejandro Valverde bitiş çizgisinden üçüncü sırada geçti. Grossschartner bu galibiyetiyle G.K. mayosunu sırtına geçirdi.
 • Sprinterlere yönelik nispeten düz bir parkura sahip olan ikinci etapta, son virajdaki kazadan etkilenmeden sıyrılabilen isimlerden Fernando Gaviria, ikinci sıradaki Arnaud Demare’ın birkaç bisiklet önünde finişi geçerek etap galibiyetini elde etti. Dalgalı bir profile sahip olan üçüncü etap son bölümde sert sayılabilecek bir tırmanış ile sonlanıyordu. Etap boyunca Mitchelton Scott takımı yarışı yönetse de son tırmanışta güçlü bir atak yapan genç yetenek Remco Evenepoel bitiş çizgisini en yakın rakibinin 18 saniye önünde birinci olarak geçerken turun genel klasman mayosunu da giymiş oldu. Geçtiğimiz yıl parlayan yıldız bisikletçi bu sezon da başarılı kariyerini sürdüreceğini bizlere gösteriyordu.
 • Dördüncü etap yine dalgalı bir profil ile kaçışçılar için fırsatlar sunuyordu. Ancak grup finişinden galip çıkmak isteyen Groupama-FDJ, NTT ve Bahrain-McLaren gibi takımların çabaları ile son on iki kilometreye kadar kaçıştan kalan tüm isimler pelotona katılmak zorunda kaldı. Dar caddelerden geçilirken son bir kilometre kala yaşanan kaza peloton içinde karışıklık yaratırken kararlı biçimde atak yapan Sam Bennett son hafif rampayı önde geçti ve dördüncü etabın galibi oldu. Deceuninck-QuickStep’in Fransa Turu’nda lider sprinteri rolünü üstlenecek Bennett için bu galibiyet önemli bir moral kaynağı oldu.
 • HC kategori bir zirve bitişi ile sonlanan beşinci ve son etap, aynı zamanda turun kraliçe etabı olarak anılıyordu. Geçtiğimiz yılın genel klasman galibi Ineos Granadiers takımından Ivan Sosa, zorlu son tırmanışın bitimine birkaç yüz metre kala yaptığı atakla etap bitişini önde geçerken, genel klasman  için oldukça istekli görünen Mikel Landa etabı ikinci, Remco Evenepoel ise üçüncü sırada tamamladı. 2020 Burgos Turu’nun genel klasman lider mayosunu başarıyla koruyan Evenepoel kariyerine önemli bir başarı yazmış oldu. Tur sonunda Mikel Landa’nın “Biz yaşlılar acele edip yarışları kazanmak zorundayız, çünkü bu gidişle birkaç yıl içinde Remco her şeyi kazanacak” ifadesi dikkat çekiciydi. 

Tour de Pologne – 05-09.08.2020

Beş Etap – Polonya

 • Düz bir sprint etabı parkuru olarak tasarlanmış olan ilk etaba, Dylan Groenewegen ve Fabio Jakobsen’in  bitiş çizgisinde yaşadıkları şiddetli ve korkutucu kaza damgasını vurdu. Süratli bir inişin sonundaki bitişe yaklaşırken Groenewegen’in çizgisini değiştirmesiyle bariyerlere sıkışan ve pek çok sporcunun da karıştığı bir kazaya uğrayan Jakobsen ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Aynı zamanda Groenewegen ise turdan diskalifiye edildi. Dünya bisiklet camiasının destek mesajları gönderdiği Jakobsen geçirdiği bir dizi operasyon sonrası tehlikeyi atlatmış ve iyileşme sürecine girmiş durumda.
 • Toplu sprint finişine sahne olan ikinci etabın galibi, dünya şampiyonu forması ile ilk zaferini elde eden Danimarkalı genç yetenek Mads Pedersen oldu. Trek-Segafredo ekibinin sprint öncesindeki stratejik çalışması ve Pedersen’in iyi zamanlanmış sprinti bu zaferi hazırlayan etmenler oldu. Bir önceki gün yaşanan kazalar nedeniyle bazı sporcular bu etapta yarışı bıraktı.
 • Yokuş sprintine sahne olan üçüncü etapta bu defa kazanan, yeni takımıyla ilk etap galibiyetini alan Richard Carapaz oldu. Carapaz burada aldığı puanlarla genel klasman mayosunu da giymiş oldu. 
 • Turun kraliçe etabı olarak kabul edilen dördüncü etap, orta uzunlukta ve sertlikte üç tırmanış ile süslenmiş 48,5 kilometrelik üç turdan oluşuyordu. Bisikletçileri oldukça zorlayan ve kaçış fırsatlarına açık bir profile sahip etapta fırsatı en iyi değerlendiren, son tura girilirken kaçış grubuna atak yapıp solo kaçışa başlayan Remco Evenepoel’di. Ineos ekibi ve Fuglsang’ın tüm çabalarına karşın yakalanmayan yirmi yaşındaki genç yetenek, etap galibiyetinin yanında genel klasman liderliğini de garantileyerek bitiş çizgisini geçti. Evenepoel finişten geçerken, hastanede tedavi görmekte olan takım arkadaşı  Fabio Jakobsen’in sırt numarasını cebinden çıkararak gösterdi. Burgos Turu’nu kazanmasının üzerinden bir hafta geçmeden Polonya Turu’nu da kazanan Evenepoel, Mikel Landa’nın kendisi hakkında yaptığı esprili yorumu da haklı çıkarmıştı. 

Milan-San Remo – 08.08.2020

305 KM

İtalyan klasiklerinin kraliçesi ve en uzun tek günlük World Tour yarışı olan Milan San Remo bu yıl 111. defa yapıldı. Ayrıca 2020 için parkurun değişmesi ve birkaç ekstra tırmanışın eklenmesi ile bu yıl 305 kilometre ile tarihi yarışın en uzun yarışı geçilmiş oldu. Nibali, Sagan, Van Avermaet ve Alaphilippe  gibi olağan şüphelilerin yanında, bir hafta önceki taze Strade Bianche zaferi ile yarışa katılan Wout Van Aert ve Hollandalı güçlü isim Mathieu Van Der Poel startta yerlerini aldılar. Öncekiler gibi deniz kıyısından ziyade içlerden geçen yarış parkurunda her zaman olduğu gibi esas saldırı noktaları bitiş çizgisine 11 Km kala gelinen Cipressa ve 6 Km kala Poggio yokuşları olarak seçilmişti. Cipressa’da yapılan ön elemeyle Sam Bennett gibi klasiklerde de iddialı olabilecek nispeten ağır sprinterler elendi. Sırada geçtiğimiz yılın galibi Julian Alaphilippe gibi patlayıcı gücü yüksek ve hafif bisikletçilere kalmıştı.

Poggio’ya gelindiğinde beklenildiği üzere Alaphilippe, arkasında Van Aert ile birlikte Nibali ve Kwiatkovski’yi geride bırakarak sert bir atak başlattı. Poggio inişinde farkı biraz açmış olan Alaphilippe firkete dönüşte yaptığı viraj hatası nedeniyle zaman kaybetti ve Van Aert’ın kendisine yetişmesine engel olamadı. Bitiş çizgisine 500 metre kala Mathieu van der Poel önde çalışarak takip grubunu bu ikiliye epey yaklaştırmıştı. 

Grubun yaklaşmasına karşın süratlerini koruyarak kaçışı sürdüren ikiliden Alaphilippe sprinti başlattı ancak Van Aert günün en hızlı ismi olarak çizgiyi geçti. Böylece Wout Van Aert ilk anıtsal yarış galibiyetini elde ederken sezonun en güçlü yarışçılarından birisi olduğunu bir defa daha kanıtlamış oldu. Yaşadığı kaza ardından yeniden pelotonu yakalayan ve sprint için konumunu alan Avustralyalı usta isim Michael Mathews’un grup sprintini alması takdir topladı. Sporcu oldukça geniş bandajlar içinde üçüncülük kürsüsüne çıktı. 

Critérium du Dauphiné  – 12-16.08.2020

Beş Etap – Fransa

Uzun bir süredir Fransa Turu’na hazırlık ve prova yarışı olarak nam salmış yedi günlük bir tur olan Critérium du Dauphiné, yine pandemi nedeniyle Ağustos ortasına yerleştirilirken, organizatör firma ASO’nun ustaca programlamasıyla 2020’de de ay sonunda başlayacak Fransa Turu için aynı niteliğini korumuş oldu. Sıkışık takvimi nedeniyle bu sezona özel bazı değişikliklere uğrayan turdan zamana karşı ve sprint etapları çıkarılarak, her biri tırmanışlarla dolu, beş etaplık bol aksiyonlu bir yarış ortaya çıktı. 

Fransa Turu provası derken, Egan Bernal, Adam Yates, Primož Roglič, Tom Dumoulin, Julian Alaphilippe, Thibaut Pinot ve Tadej Pogačar gibi favori isimlerin takım arkadaşlarıyla birlikte burada birbirlerini tartacaklarını ve stratejilerini oluşturacaklarını belirtmek gerekli. Ayrıca Alejandro Valverde, Rigoberto Uran ve Nairo Quintana gibi “başaltı” favoriler de kendilerini Critérium du Dauphiné’de deneme fırsatı buldu. Ineos Grenadiers’in Fransa Turu kadrosu dışına aldığı Chris Froome ve Geraint Thomas da bu yarışta yerini aldı. 

 • Daha iki hafta önce Milan-San Remo ve Strade Bianche’de adını ilk sıraya yazdıran Wout Van Aert, takımı Jumbo-Visma’nın sıkı çalışmasının karşılığını, bitiş öncesinde ortaya koyduğu etkili yokuş sprintiyle verdi ve ilk etabın galibi oldu. Van Aert böylece formunun hala çok iyi olduğunu sergilerken Jumbo-Visma’nın başarılı biçimde senkronize olarak pelotonda hakim rol üstlenmesi dikkat çekti. 
 • HC kategori bir tırmanış olan Col de Porte zirvesinde sonlanan ikinci etap ilk günden çok daha zorlu bir test sunuyordu. Genel klasman mayosunu taşımakta olan Wout Van Aert bu etapta kaçışı nötralize etmek ve takımına tempo vermek üzere asıl takım lideri Primož Roglič için tırmanışın eteklerine dek önde çalıştı. Bitişe 12 kilometre kala klasik taktiğini uygulayan Team Ineos üyeleri takım halinde öne geçip kontrolü ele alarak olası bir atağı engellemek üzere yüksek tempo uygulamaya başladı. 

Chris Froome tırmanışta erken sayılabilecek bir zamanda geriye düşünce en iyi formuna hala ulaşamadığını göstermiş oldu. Tırmanışın sonuna doğru etap mücadelesi Ineos ve Jumbo-Visma arasında bir domestik mücadelesine dönüştü. Sonda daha diri olarak Jumbo Visma’dan Sepp Kuss’un kalması ve Egan Bernal’in yalnız kalmasıyla yarış Jumbo Visma lehine dönmeye başladı. 650 metre kala atağını gerçekleştiren Roglič hem etabı, hem de genel klasman mayosunu kazanmış oldu. 

Bu etapla birlikte Ineos’un bu sezon için eski baskınlığının kırılma sinyallerini verdiği ve Jumbo-Visma’nın başarılı bir takım çalışması ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

 • Bu defa da 1. Kategori bir tırmanış olan Col de la Madeleine’in geçildiği üçüncü etap, yarışın erken saatlerindeki kaçışa katılan İtalya Ulusal Şampiyonu Davide Formolo’nun zaferiyle sonuçlandı. Strade Bianche’yi üçüncü sırada tamamlayan Fomolo, Jumbo-Visma ekibinin pek çok favoriyi döken son tırmanıştaki sıkı temposu ve Primož Roglič’in kendisine epey yaklaşmasına karşın dramatik bir performansıyla önde kalmayı başardı. Diğer yandan Roglič genel klasmandaki rakipleri ile zaman farkını biraz daha açarak liderlik mayosunu perçinlemiş oldu. 
 • Dördüncü etap Egan Bernal’in yarışı bırakma haberiyle başladı ve,  Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) ve Emanuel Buchmann’ın (Bora-Hansgrohe)  kaza sonucu abandone olmaları ile devam etti. Güçlü bir domestiği eksilen yarış lideri Primož Roglič ise 82. kilometrede sert bir düşüş yaşamasına karşın yarışa devam etti ve takım arkadaşlarının desteğiyle fazla zaman kaybetmeden liderliğini sürdürdü. Bora-Hansgrohe’den Lennard Kämna, son kilometrelerde yaptığı atakla tek başına kaçarak etap zaferinin sahibi oldu. 
 • Beşinci etap, bisikletçilerin etaplarda, özellikle inişlerde yeterli güvenlik önlemlerinin alınmamasını ve kötü zemin şartlarını protesto etmek amacıyla, yarışın temposunu yavaşlatmaları ile başladı. Tüm bu tepkilerde sezonun başlamasıyla yaşanan kazaların tümüyle birlikte şüphesiz Polonya Turu’nda Fabio Jakobsen’in ve Il Lombardia’da Remco Evenepoel’ün yürekleri burkan kazalarının da etkisi büyük oldu.

Primož Roglič bir önceki gün geçirdiği kaza nedeniyle beşinci etaba başlayamayınca Thibaut Pinot etaba GK. mayosu ile başladı. İşler bir anda değişince yeni bir GK mücadelesi başladı ve EF Pro Cycling’den Kolombiyalı Daniel Martinez güçlü bir performansla tırmanışlarda liderliğini ortaya koymaya başladı. Takım liderinin yarışı bırakmasıyla özgür kalan Jumbo-Visma’dan Sepp Kuss, güçlü tırmanışıyla etap galibiyetini aldı. 24 yaşındaki Daniel Martinez genel klasmanda Thibaut Pinot’nun 29 saniye önüne geçerek kariyerinin en büyük zaferini elde etti ve 2020 Critérium du Dauphiné’nin GK. birincisi oldu. 

Il Lombardia – 15.08.2020

Bergamo-Como 231 KM

Tırmanışlı bir anıtsal bahar klasiği olarak normal şartlarda Ekim ayı içinde yapılan Il Lombardia ilk olarak 1905 yılında düzenlendi. Yarış takvimdeki yeri itibariyle “Düşen Yapraklar Yarışı” olarak anılıyor. 2019 yılında Trek-Segafredo’nun Fransa Turu lideri Bauke Mollema’nın, kariyerinin en büyük zeferini elde ederek kazandığı yarış, tırmanışçılar, rulör bisikletçiler ve klasikçiler gibi geniş klasmandaki sporcular için kazanma fırsatı sunan bir profile sahip. 

Bu yıl yarışa damgasını vuran görüntülerden birisi bitiş çizgisine 50 Km kala, Sormano inişindeki dar bir taş köprünün çıkıntısına çarparak aşağı uçan Remco Evenepoel’ün kazası oldu. Ardı ardına elde ettiği bir haftalık tur ve etap galibiyetleri ile 2020 sezonunun şüphesiz en güçlü isimlerinden birisi olan genç yıldız bu kaza ile sezona veda ederek hayranlarını üzdü. Sert bir düşüş yaşayan Evenepoel kazadan kırık bir pelvis ile ayrılırken geçirdiği operasyon sonrası şu anda halen iyileşme süreci içinde bulunuyor. 

Öte yandan kameralara yansıyan kaza sonrası görüntülerde, takım personellerinden birisinin Evenepoel’ün cebinden çıkarıp kendi cebine koyduğu şeyin ne olduğu tartışma konusu haline geldi. UCI bu konuda bir soruşturma başlatırken takım yetkilileri bunu yalnızca bir yarış sonrası içeceği olduğunu ve sedyeye yerleştirilen sporcunun sırtını rahatsız etmemesi için çıkarıldığını belirtiyor. 

Yarışın sonlarına doğru yaklaşırken son yokuşta takım arkadaşı Aleksandr Vlasov ile birlikte kontr-atak gerçekleştiren ve solo atağı ile bitişe ulaşan Jacob Fuglsang, takımı Astana için önemli bir zafer elde ederken, kariyerinin de ikinci anıtsal yarış galibiyetini kazandı.