Avrupa Hareketlilik Haftası(European Mobility Week) kapsamında Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen sosyal bisiklet yarışmasının ödülleri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen törenle Başkan Tunç Soyer tarafından dağıtıldı.

29 Avrupa kentiyle aynı anda 16 Eylül- 6 Ekim tarihleri arasında düzenlenen etkinliğe İzmir’den bisiklet kullanmayı sosyal bir aktivite haline getirmeyi amaçlayan 297 bisiklet kullanıcısı katıldı. Tekler, çiftler ve gruplar olarak üç kategoride düzenlenen organizasyonda yarışmacılar, mobil telefonlarına indirdikleri BikePrints uygulaması sayesinde kat ettikleri mesafeleri kaydetmişti.

Başkan Tunç Soyer törende yaptığı açıklamalarda İzmir’de bisikleti ulaşım aracı olarak teşvik etmek istediklerini belirtti. İzmir’in yaşam kalitesini arttırmak için ulaşımla ilgili iki temel hedeften bahseden Soyer, bu hedeflerden ilkinin sağlıklı, güvenilir, erişilebilir, ucuz toplu taşıma ve bisiklet kullanımını teşvik etmek, ikincisinin ise akıllı trafik sistemini aktif bir şekilde İzmir’in her yerinde yaygınlaştırmak olduğunu söyledi. “Temel yaklaşımımız her geçen gün daha da büyüyen şehirlerde bireysel araç kullanımını azaltarak, toplu taşıma ve bisiklet gibi doğa dostu, güvenli ve sağlıklı alternatif ulaşım seçeneklerini yaygınlaştırmaktır” dedi.

Hediye bisikletlerin ilk kullanımını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı. Soyer tekler kategorisinin birincisi İlhami Emre Karacivan’a, çiftler kategorisinin birincileri Mustafa Kemal Kara ve Züleyha Dikbaş’a ve grup kategorisinin birincileri Kıvanç Dükkancı, Yiğit Yılmaz, Canan Ocak ve Berdan Arslan’a katlanır bisiklet hediye etti. Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi’nin yaptığı çekilişle belirlenen 30 katılımcıya da bisiklet çantası hediye edildi.