Avustralyalı biniciler, Richie Porte ve Grace Brown da dahil olmak üzere geri dönen WorldTour sürücüleriyle baş başa gidiyor

Erkek ve kadın Tour Down Under, COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl iptal edilebilir ancak yarışlar Güney Avustralya’da dört günlük Ulusal Yol Serisi (NRS) etkinliğiyle devam ediyor. Santos Bisiklet Festivali NRS yarışı, 21 Ocak Perşembe ile 24 Ocak Pazar günleri arasında gerçekleşecek ve yerli sürücüler, Avustralya yazı için evlerine dönen bir dizi Dünya Turu ve Kadınlar Dünya Turu yarışçısını alma fırsatı bulacak. Hem kadınlar hem de erkekler etkinliği, Adelaide çevresindeki kasaba ve kırsalda seyahat edecek, 3. aşamada Willunga Tepesi’nin popüler tırmanışını ele alacak ve şehrin eteklerinde bir kriterle sona erecek. 

İşte yarış ilerledikçe izlenecek 10 sürücü.

Richie Porte (Garmin Avustralya Ekibi)

Güney Avustralya’da her zaman hayranların favorisi olan Richie Porte, Willunga tırmanış aşamasını arka arkaya altı kez kazanmanın etkileyici rekorunu elinde tutuyor. Bu, WorldTour ekipleriyle dolu bir alanla çevrili olduğunda bile, onu izlemesi gereken bir sürücü olarak kolayca öne çıkması için yeterlidir. Yine de bu yıl, Tour de France genel podyumunda duran ve etrafında sadece birkaç WorldTour sürücüsü olan bir sürücü olarak, kesinlikle saklanacak hiçbir yer kalmayacak.

Porte, etkinlik için kurulan Garmin Avustralya Takımının başına geçecek ve yarışın, kendisinin ve genç ailesinin Avustralya’ya dönmesinin ve iki haftalık hükümetin zorunlu otel karantinasına girmesinin başlıca nedeni olduğunu söyledi. Hızla devlet sınırlarının kapanmasıyla birlikte, bu yıl Ineos Grenadiers’e geri dönen sürücü, Victoria’da bulunan Avustralya Yol Ulusal Şampiyonası’nda yarışmamayı seçti. Bu, yerel bisiklet hayranlarının onu kendi topraklarında yarışırken görmeleri için tek şans olacağı anlamına geliyor.

Lucas Hamilton (Takım Bisiklet Değişimi)

Avustralya takımı evinde yarışmak için pek fazla fırsat bulamıyor ve gemide yeni bir lider sponsorla takım renklerini göstermeleri her zamanki kadar önemli. Onları özellikle Willunga’da öne çıkaracaklarını umacakları sürücülerden biri Lucas Hamilton olacak. 24 yaşındaki sporcu, geçen yıl Tirreno-Adriatico’da bir etap kazandı ve takım 9. etaptan sonra yarıştan çekilmesine rağmen birçok etapta Giro d’Italia’yı ilk 10’da bitirdi. Tırmanıcı sürücülerden biri. bu Richie Porte’nin izinden gidebilir ve ülkenin en önemli Grand Tour umutlarından biri haline gelebilir. Üç haftalık bir yarışta takıma adım atıp liderlik edeceği yıl olması beklentisi var.

Cameron Meyer (Team BikeExchange)

Cameron Meyer, 2020 Avustralya Yol Şampiyonasında kazandıktan sonra
(Fotoğraf Kaynak : Con Chronis / Zac Williams)

2011’de Tour Down Under Back’in galibi olan bu yarış, Cameron Meyer’in Avustralya Ulusal Yol Şampiyonu’nun zor kazanılmış yeşil ve altın formasıyla son turu olacak, tabii ki bu yıl tekrar şampiyonluğu kazanamazsa. Ulusal şampiyonalarda gümüş ve bronz da dahil olmak üzere bir dizi ilk on bitirişe sahip 33 yaşındaki sürücü, nihayet galibiyeti almak için kırdığında sevinç gözyaşları döktü, böylece “yeşil ve altın mayoyu gururla giyebilir Avrupa.” 2020’de yarış bu kadar kesintiye uğradığından beklendiği kadar giyemedi, bu nedenle 2020 zaferinin ganimetlerini sergilemek için bu son fırsattan en iyi şekilde yararlanmak isteyecek.

Brendan Johnston (CCS Bisiklet Takımı)

Avustralyalı sürücüler, özellikle de Brendan Johnston’un 2020’de serinin galibiyetini kazandığı muhteşem stil göz önüne alındığında, en son NRS galibinin arkasına bakmamak işe yarıyor. Aynı zamanda başarılı bir dağ bisikletçisi olan Canberra merkezli sürücü, başladı 262 kilometrelik Melbourne’un 104. baskısını Warrnambool’a kazanan yıl ön ayak. Sezonun ilk NRS etkinliğinden sonra, yarışlar COVID-19 nedeniyle durdu ve Kasım ayının sonlarında başlayan dokuz günlük Tweed Tour, erkekler serisinin ikinci ve son etkinliği oldu. CCS Cycling turneye dört kişilik küçük bir ekiple geldi, ancak Johnston’ın liderliğini savunma kararlılığındaydı. Tutarlı güçlü performanslar ve 5. etapta tehdit edici bir molayı geri çekme çabası, genel anlamda sağlam bir etki yarattı. 

Chris Harper (Cervelo Tonsley Köyü)

Jumbo Visma sürücüsü, Güney Avustralya yarışı için NRS ekibi Cervelo Tonsley Village’a katılacak. 26 yaşındaki oyuncu, Avustralya Kıta takımı BridgeLane’den 2020’de Hollanda WorldTour takımına geçerek muhtemelen NRS pelotonunda kendini evinde gibi hissedecek. Jumbo Visma Harper’da kesintiye uğrayan bir yıllık yarış, ilk yıl değildi. ummuş olabilir, ancak ilk on sonuçların bir kısmı felaketten uzak olduğu anlamına geliyordu. Harper, tırmanışlarda dikkat edilmesi gereken bir diğer kişi ve Güney Avustralya’dan olduğu için yol kenarı hayranlarının onun yanında olacağına şüphe yok.

Kadın yarışı

Grace Brown (Takım Bisiklet Değişimi)

Grace Brown, 2020’de lider takım arkadaşı Amanda Spratt ( Fotoğraf Kaynak: Con Chronis / Zac Williams)

Grace Brown daha önce Güney Avustralya’da başarının tadına vardı, ilk olarak 2018’de Women’s Tour Down Under’da Holden Team Gusto için yarışırken üçüncü sıraya yükselirken bir podyumda duran tek yerli sürücü iken. Daha sonra 2019’da, Mitchelton Scott ile yeni imzalanan Brown, bir sahne zaferi elde etti.

2020’de odak noktası, ekip lideri Amanda Spratt’a turda dördüncü bir zafer kazanma şansı vermeye çalışmaktı. Ancak bu yıl Brown’ın takımdaki yeri değişti. Geçen yıl, Liège-Bastogne-Liège’de ikinci kez bir Kadınlar Dünya Turu podyumunda yer aldığından ve ardından Brabantse Pijl’de bir galibiyet elde ettiğinden, 28 yaşındaki çocuk için bir güven ve fırsat yarattı. Bunu, baskın Hollandalı sürücü Annemiek van Vleuten’den oluşan takımdan ayrılmaya ekleyin ve Brown artık liderlik fırsatlarını yakalamaya hazır. Özellikle Spratt’ın yokluğunda, Santos Bisiklet Festivali başlamak için ideal bir yer gibi görünüyor.

Lucy Kennedy (Takım Bisiklet Değişimi)

Grace Brown kesin bir GC yarışmacısı olabilir, ancak Lucy Kennedy şüphesiz izlenmesi gereken bir Team BikeExchange sürücüsü olacak. Kennedy, geçtiğimiz iki Avustralya yazında pek çok başarı yakaladı ve iki yıl üst üste Women’s Herald Sun Tour’u kazandı ve hem kadınlar Cadel Evans Great Ocean Road Race’de hem de Women Down Under 2019 Turnuvası genel klasmanında ikinci oldu. The Willunga aşama, özellikle Kennedy için gözleri açık tutmaktır, çünkü bisiklete geç gelenler, kısa bir süre sonra yol açıldığında değişen zamanlarda pelotonun arkasına oturma eğiliminde olabilir.

Sarah Gigante (Garmin Avustralya Takımı)

Sarah Gigante (Tibco-SVB Ekibi) (Fotoğraf Kaynak: Con Chronis / Zac Williams)

Rakiplerinin küçümsemekten kaçınması gereken bir binici varsa, o da Sarah Gigante’dir. Viktorya dönemi, Under 19 Australian National Road başlıklarını temiz bir şekilde taradığı 2018’de geleceğin binicisi olarak kendini gösterdi. Gigante daha sonra 2019’da ülkenin en iyi korumasını aldı ve yol yarışında elit ve 23 Yaş Altı ulusal unvanını talep etti ve 2020’de zaman denemesini iki katına çıkardı.

Değişen şartlarla birlikte 2020’nin başında Team Tibco-SVB’ye üye olan Gigante, geçtiğimiz yıl sınırlı sayıda yarış yaşadı, ancak son aylarda yaptıklarının rekabeti ihbar edeceği kesin. Gigante, bireysel olarak yarışmak için sıraya girdiği Tweed Tour’dan ayrıldı ve genel NRS zaferi ile takımların taktiklerini yenmek için bir aşamada 55 kilometrelik muhteşem bir solo mola verdi. Gigante, Aralık ayındaki ilk Zwift UCI Bisiklet Esporları Dünya Şampiyonasında da Ashleigh Moolman-Pasio’nun ardından ikinci oldu.

Neve Bradbury (Garmin Avustralya Takımı)

Sadece 18 yaşında ve bu, Neve Bradbury’nin tecrübeli profesyonellerle birlikte yarışacağı birçok yarıştan sadece ilki olacak. 2020’nin sonunda Zwift Akademisi’ni kazandıktan sonra, Canyon SRAM’de bir yer ve Avrupa’da yaşama ve yarışla geçen bir yıl sizi bekliyor. Tweed Tour’da Roxsolt Liv SRAM ile ilk NRS etap zaferini elde eden genç Melbourne sürücüsü, tepelerde izleyecek biri olacak.

Ruby Roseman-Gannon (ARA Pro-Racing)

22 yaşındaki NRS yarışçısı, geçen yıl Avustralya Yol Ulusal Şampiyonası’ndaki kriterler sırasında deneyimli profesyonel Chloe Hosking’i aldığında geri dönen sürücülerin varlığından korkmayacağını açıkça belirtti. Hosking Ruby Roseman-Gannon ile çizgiye yakın bir sprintte, seçkin formanın Under 23 ile birlikte gitmesini sağlamayı kıl payı kaçırdı. Roseman-Gannon, geçen yılın sonlarında NRS Tweed Tour’un 3. Aşamasında engebeli araziyi tercih eden küçük bir grupla kalarak tırmanma yeteneğini de geliştirdi ve ardından zafere koşmak için koştu. Ayrıca son aşamayı kazandı ve NRS’de Gigante’nin ardından ikinci oldu.

Kaynak : CyclingNews