Bisiklet sporu ile ilgiliyseniz en az bir kere de olsa “Pumptrack” tabiri kulağınıza çalınmıştır. Peki nedir bu pumptrack? Dağ bisikleti klasmanında pedal çevirmeden hız kazanmayı sağlayan özel hareketler vardır. Bunlardan birisi “pumplamak”tır. Pumplamak için iki tümsek arasında bisikleti sanki ayaklı pompaya basıyormuş gibi yere bastırmanız ve hızlanmayı hissetmeniz gerekir. İlk denemelerde zor olsa da bir süre sonra yapabilmeye başlarsınız.

Buraya kadar her şey tamam ve “ben bu hareketi öğreneceğim” diyorsanız kara kara uygun bir yer aramaya başladığınızı biliyoruz. İşte Pumptrack’ler bu yüzden var. Pumplama hareketini öğrenebilmeniz için özel yapılmış parkurlara Pumptrack deniyor. Aynı zamanda bu parkurlarda müsabakalar da düzenleniyor. Dual slalom müsabakaları da bunlardan birisidir. Pumptrack’ler genellikle oval şekilde olmasına rağmen dual slalom parkurlarında birbirinin aynası iki adet parkur yer alır. Bu parkurlarda iki sporcu birbiri ile yarışır. Bu yarışlar genellikle zincirsiz bisikletlerle yapılır. Bu yüzden pumplama hareketi önemlidir.

Kafanızda Pumptrack’e hangi bisikletler girebilir diye bir soru varsa hemen onu da yanıtlayalım. Zemin durumuna göre değişiklik gösterse de genellikle her bisiklet bu parkurlara girebilir. Amortisöre sahip olmayan bisikletlerin avantaja sahip olduğunu da belirtelim. Amortisörlü bisikletler pumplama hareketini emdiği için hız kazanmak daha zor olacaktır.