27 Haziran-19 Temmuz tarihlerinde yapılması planlanan, alanında en prestijli spor organizasyonu olan Fransa Bisiklet Turu’nun, UCI tarafından korona salgını nedeniyle 29 Ağustos-20 Eylül tarihlerine ertelendiği açıklandı.

UCİ, “bisiklet sporunun ekonomik tarafındaki önemi ve yeri göz önüne alınarak mümkün olan en iyi koşullarda gerçekleştirilmesine özen gösterdiklerini” dile getirirken, yarışın güzergahında bir değişikliğin yapılmadığı, bu yıl 107. kez düzenlenmesi planlanan 21 etaplık turun, Nice kentinden başlayarak başkent Paris’te sona ereceğini de kaydetti.

İlk kez 1903 yılında düzenlenen Fransa Bisiklet Turu, toplam 21 etaptan oluşuyor ve 23 gün sürüyor. Her sene 40’tan fazla ülkeden gelen sporcular bu zorlu yarışta yaklaşık 3500 kilometre yol katediyor.

Tour de France’ı 2019 yılında Kolombiyalı Egan Bernal kazanırken, İngiliz sporcu Chris Froome ise son 6 senede 4 defa zirvede yer alarak(2013, 2015, 2016, 2017) bu yarışmayı en çok kazanan 4. sporcu oldu.

Ayrıca UCİ diğer organizasyonlar için yaptığı açıklamada;

  • İsviçre’de düzenlenecek Dünya Yol Şampiyonası tarihi değiştirilmeyip, takvimindeki yeri korunarak 20-27 Eylül’de yapılacak.
  • Giro d’İtalia, dünya şampiyonasından sonra gerçekleştirilecek. Ardından La Vuelta düzenlenecek.
  • Ulusal şampiyonalar 22-23 Ağustos’a denk gelen hafta sonunda gerçekleştirilecek.
  • Avrupa Yol Şampiyonası’nın takvimdeki yeri korunacak.
  • En prestijli tek günlük yol yarışları; Milano-Sanremo (İtalya), Tour des Flandres (Belçika), Paris-Roubaix (Fransa), Liège-Bastogne-Liège (Belçika) ve Il Lombardia (İtalya) önümüzdeki günlerde belirlenecek tarihlerde gerçekleştirilecek.
  • Uluslararası takvimde yer alan ve UCI WorldTour statüsünde gerçekleşecek tüm etkinlikler, ilerleyen günlerde yeniden planlanacak.

UCI, farklı taraflarla gerçekleştireceği görüşmelerin ardından en geç 15 Mayıs 2020 tarihinde yayınlamak üzere UCI Kadınlar Dünya Turu Takvimi ile tüm uluslararası yarışların revize edilmiş tarihlerini içeren kapsamlı bir versiyon için çalışmalarını sürdürdüklerini de belirtti.

Planlanan organizasyon tarihlerinin, dünyadaki salgın durumunun göz önünde bulundurularak düzenlendiğini vurgulayan UCI, tarihlerin tekrar revize edilebileceğini de bildirdi.