Bisiklet Dostu Mekanlar

Bu ay sizler için İzmir çıkışlı bir kafe zinciri olan Pablo Artisan’a misafir olduk. Alsancak, Gül Sokak’ta bulunan Pablo Artisan’ı kast ediyoruz. Çünkü bu kafenin bizim için önemli bir özelliği var. İşletmecisi olan Levent Yılmaz oldukça eskilerden kalma bir bisiklet sevdalısı. Sohbetimiz esnasında güzel anıları ile bizi eskilere götürdü, hem de o dönemlere ait ilginç anektodlar aktardı.

Aslen lojistik sektöründe çalışan Levent Yılmaz, hizmet etmeyi zaten sevmiş ve benimsemiş biri olduğundan bir kafe ve restoran tarzı bir mekan işletme isteği hep aklında yer almış ve Pablo ile yolları kesişince Mart ayında bu mekanı devralarak bu maceraya atılmış. Tabi herkesi etkileyen pandemi sürecine denk gelmiş olması herkesi etkilediği gibi onları da oldukça etkilemiş. Ancak bu sıkıntılı süreci karşılıklı anlayışlar ile bir şekilde aşmışlar. Şu sıralar yeni normale adapte olmaya çalıştığımız günlerde yavaş yavaş düzenlerini oturtma çabası içerisindeler. 

İzmir çıkışlı olmasından kaynaklanan, çoğu şubesi İzmir’de bulunan Pablo’nun 34 şubesi bulunmakta. Gül Sokak, alışveriş merkezleri hayatımızda yer edinmeye başlamadan önce İzmir’in önemli alışveriş noktalarından biriydi. Bu sokak içerisinde gayet nezih bir noktada bulunan Pablo, bisiklet severler için de, güzel bir uğrak noktası konumunda. Bahsettiğimiz gibi işletmecisi Levent Bey, eski bisikletçilerden. Öyle ki; 90’lı yıllarda yapılan bisiklet yarışlarında, bisiklet sporcularının kaldıkları otellere gidip ellerindeki eski, kullanmadıkları eşyaları onlardaki kıyafetler ya da bisiklet aksesurları ile takas ederlermiş. Eski kaban, mont, bota karşılık forma, ruble, tayt gibi… Hele ki o dönemler pedli taytı piyasada bulmanın imkansız olduğunu hesaba katın… Yoğun pazarlıklar söz konusu oluyormuş anlayacağınız.

Levent Bey’in bisiklete başlaması hikayesi de ilginç. Mahallesinde yaşayan bisiklet kullanan bir büyüğü ile bisiklet konusundaki ilgisini fark edince, fazlalık olan bisikletini satmayı düşünmeyen arkadaşını bir şekilde ikna edip, o zamanın parasıyla da oldukça komik bir fiyata satmış. O dönemlerde bisikletli insanlar bile çok az iken, bir yarış bisikletine sahip olmak onun bu tutkusunu daha da arttırmış. Sporun her türlüsünü hayatının içinde tutmayı başarmış bu sayede. Bisiklet dışında koşu ve yüzme ile de ilgileniyor. Hatta triatlona katılma planları yapıyormuş ama pandemi etkeni kendisini burada da göstermiş. 

Mekana tekrar dönecek olursak, dedik ya bisiklet dostu bir işletmecisi var. Bu sebeple bir bisiklet köşesi oluşturma düşüncesi var. Burada ufak tefek tamir aletleri, pompa, iç lastik gibi temel gereksinimlerin olacağı bir bölüm oluşturmayı hedefliyor. Amaç hem bisikletliler için hem bir ihtiyaç noktası oluşturmak, hem de keyifle kahvenizi yudumlamak için bir uğrak ve mola yeri olmak. Bizce de Alsancak taraflarında bir dinlenme noktası aradığınızda aklınıza ilk gelecek yerlerden olmalı. Hem konumu itibarıyla, hem de bisiklet dostu bir mekan olması ile tavsiye ediyoruz. Uğradığınızda Levent Bey ile tanışıp, bisiklete dair güzel anıları da ilk ağızdan dinleme şansı yakalayabilirsiniz. 

Bize ayardıkları süre için ve misafirperverlikleri için Levent Bey’e BikePedia ekibi olarak çok teşekkür ediyoruz.