Bisiklet ayakkabıları uzun süreli binişlerde olmazsa olmaz ekipmanlardan biridir. Kuvveti pedallara daha iyi aktarmaları, ayakları sıkıca sarmaları ve havadar olmaları bisiklet üzerinde rahat olmanızı sağlar. Taa ki hava soğuyana ve yağmur başlayana kadar. Peki kışlık ayakkabınız yoksa yapabileceğiniz hiçbir şey yok mu? Tabii ki var; ayakkabı kılıfı kullanmak!

Ayakkabı Kılıfı Nedir?

Ayakkabı kılıfları, kış şartlarına uygun olmayan ayakkabılarınızı dış etkenlerden korumanızı sağlayan, tabiri caizse “kılıflardır”. Sentetik malzemelerden üretilir ve ayakkabının altından bileğinize kadar koruma sağlarlar. Bu sayede kış sürüşü esnasında hem ayaklarınız üşümez hem de sürüş ardından ayakkabınızı temizlemeniz gerekmez.

Ayakkabı Kılıfı Nasıl Seçilir?

Bisiklet ayakkabılarının çeşitleri olduğu gibi ayakkabı kılıflarının da çeşitleri vardır. “Kâl tipi” ve “ayakkabı modeli” ayakkabı kılıfı seçiminizde aktif rol oynayacaktır.

Ayakkabı kılıflarının üst kısımları benzer olsa da alt kısımları oldukça farklı olabilir. Bunun ana sebebi mtb ve yol ayakkabılarının farklı “kâl”lere sahip olmalarıdır. Tabii ki; ayakkabı tabanlarının da farklı olması etkenlerden biridir.

Bu yüzden kılıf seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler;

1. Kâl Tipi

Ayakkabınızın altını çevirdiğinizde kâliniz 2 vidaya sahipse mtb tipi kâl kullanıyorsunuz demektir. Eğer 3 vida görüyorsanız yol tipi kâl kullanıyorsunuz demektir. Ayakkabı kılıfı seçerken ilk öğrenmeniz gereken bilgi budur. Bir dükkana gidip ayakkabı kılıfı soracağınız zaman “Yol ayakkabısı için kılıf arıyorum” ya da “Mtb ayakkabısı için kılıf arıyorum” diyebilmelisiniz.

2. Taban Çıkıntıları

Taban çıkıntıları mtb ayakkabılarında tüm tabanı sarsalar da yol ayakkabılarında genellikle sadece topukta yer alır. Kılıfın topuk bölgesindeki açıklık bu çıkıntıların yere basmasını sağlayarak kılıfın zarar görmesini engeller. Kılıf seçerken buna da dikkat etmeniz gerekir.

3. Marka

Son kıstas olan markaya geldik. Tahmin edeceğiniz gibi X marka bir ayakkabı için en uygun kılıfı yine X markası yapacaktır. Kılıf bakarken ilk tercihiniz ayakkabınızın markası olmalıdır. Renk ya da fiyat konusunda sorun yaşarsanız başka markalara yönelebilirsiniz.

Son olarak ayak numaranıza uygun olan ayakkabı kılıfını almaya dikkat edin.

Acil durumda kılıf yoksa ne yapılır?

Bisikletle çıktınız ve yağmur bastırdı veya hava çok soğuk, ayaklarınız üşüdü. Yanınızda kılıf yoksa ve hatta kılıf satın almadıysanız bile yapabileceğiniz birkaç şey var. Soğuk ya da yağmurlu havalarda ayağınıza alüminyum folyo veya naylon poşet sarıp ayakkabınızı giyerseniz dış etkenlerden daha az etkilenirsiniz. Kılıf kullanmak yerine daha köklü bir çözüm arıyorsanız Gore Tex çorap kullanabilir ve hatta kış için su geçirmeyen ayrı bir ayakkabı alabilirsiniz.