Temmuz 2020

Haziran ayında öğrendiğimiz normalleşme kelimesiyle hayatımız kısmen de olsa normale dönüyor. Bu süreçle birlikte ertelenen ve iptal edilen organizasyonlar yeni tarihleriyle bisikletlileri heyecanlandırmaya başladı. Özellikle Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun ilk yarışını 15 Temmuz’da yapacağını açıklamasıyla, antrenman sürüşleri arttı ve nabızlar yükseldi. Pandemi döneminde yapılamayan antrenmanlar birçok sporcuda performans kaybına sebep olmuştu. Bir de bu dönemde doğru beslenemeyenler çok hızlı bir şekilde kilo aldı. 

Şimdilerde ise bir an önce form tutmak isteyen sporcular, çeşitli diyetler uygulayarak, fazla kilolardan kurtulmaya çalışıyor. Son dönemlerde popüler olan bir diyet var. Aralıklı oruç. Belki birçoğunuz yeni duyuyor olabilirsiniz ancak aralıklı oruç diyetini birçok sporcu uyguluyor ve oldukça iyi sonuçlar elde ediyorlar. Peki aralıklı oruç nedir, size ne kazandırır, zararları nelerdir, doğru uygulama şekli nedir, bunu merak ediyorsanız sağlık köşemizde sevgili Deniz Zünbülcan’ın yazısında buna cevap bulabilirsiniz.  

Covid-19 çok kısa sürede hayatımızı değiştirdi. Ülkemizde birçok bisikletli farkındalık etkinliği yapıldı. Hepsinin tek amacı vardı: Bisikletli sayısını arttırmak. Ancak en ‘güzel’ farkındalık etkinliğini Covid-19 yaptı. Pandemi süreci ülkemizde bisikletli sayısını artırırken, bisiklet sporuyla uğraşanlara ciddi form kaybettirdi.

Kaybedilen formları kazanmak için uğraş verirken, hava sıcaklıklarının yüksek olduğu bu dönemde yapılan antrenmanlarınızda sıvı alımını doğru oranda yapmaya özen göstermeyi unutmayınız. Ara verilen antrenmanlar sonrası, halk arasında dalak şişmesi denilen karın ağrısı şikayetleriniz olabilir. Peki sizce de dalak şişer mi? İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz, egzersiz esnasında yaşanılan karın ağrısı(stitch) ile ilgili yazımızı @sporcukalpdoktoru olarak tanıdığınız sevgili Dr.Deniz Aytekin kaleme aldı. 

En yoğun sıcakların olduğu bu dönemlerde form tutmaya çalışırken sağlığımızı ve doğru beslenmeyi ihmal etmemeliyiz. Sağlıklı vücut ve doğru egzersizle birlikte başarılı sonuçlar alırsınız. Sağlık köşemizde iki güzel yazının haricinde yine birbirinden güzel ürün incelemeleri, sürüş teknikleri, bisiklet dostu mekanlar, farklı bisiklet rotaları Temmuz sayısında sizleri bekliyor. Şimdi hazırsanız, sayfaları çevirmeye başlayabilirsiniz. 

Keyifli okumalar, bisikletli günler…

Mustafa Kemal KARA

[3d-flip-book mode=”link-lightbox” urlparam=”fb3d-page” pdf=”https://bikepedia.com.tr/2020/bikepedia_temmuz.pdf” lightbox=”dark”][/3d-flip-book]

TEMMUZ 2020 SAYISINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN KAPAK FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ

Mobil telefonunuzda görüntüleme de sorun yaşıyorsanız,PDF dosyasını telefonunuza indirebilirsiniz.

TEMMUZ 2020 PDF DOSYASINI İNDİR

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git