Yukarı

Fransa’da Bisiklet Yasağı

İtalya ve İspanya’nın ardından Fransa’da da bisiklet antrenmanı yasaklandı

Hızla artan vaka sayısının ardından önce İtalyan Hükümeti sokağa çıkma yasağı kapsamında açık havada bisiklet antrenmanlarını yasakladı. Ancak hükümet işe, eve ve temel ihtiyaçları karşılamak üzere mağaza ve marketlere gitmek üzere bisiklet kullanımının mümkün olacağını da belirtti.

Benzer bir uygulama yürüten İspanya’da da bisikletlilerin, alarm durumundaki bölgelerde bisiklete binmelerine izin verilmeyeceği açıklaması yapıldı. İtalya’ya kıyasla daha sert bir uygulamanın gerçekleştiği İspanya’da İspanyol gazetesi El Pais’te belirtilene göre bisiklet kullananlara 100 €’dan 3000 €’ya kadar ceza kesilebileceği söylenirken gıda veya tıbbi malzeme almak amacıyla bisiklet kullananların cezaya tabi tutulmayacağı açıklandı. Ayrıca para cezasının yanı sıra görevini yerine getiren polis veya görevlilere itaatsizlik edilmesi durumunda bir yıla yakın hapis cezasının da verilebileceği paylaşılan bilgiler arasında.

İspanya’daki yasağın 14 Mart itibariyle 15 gün sürmesi planlanıyor. Ancak salgının şiddetine yasağın planlanandan uzun sürebileceği de belirtildi. İspanyol sağlık yetkilileri ise bisikletlileri yalnızca salgın tehdidi sebebiyle evde kalmaları yönünde değil, aşırı yüklenmeden kaynaklı bağışıklık düşmesine bağlı olarak hastalık riskinin artması yönünde de uyardı.

17 Mart Salı gününden beri sokağa çıkma yasağı bulunan Fransa’da hükümet, Perşembe günü dışarıda bisiklet antrenmanı yasağı getirdi. Yasağa göre kişiler evlerinden 2 km yarıçapından daha uzakta koşu yapamayacak ve bisiklet kullanamayacaklar.

Yasağa uymayanlar için de para cezaları getiren Fransa Hükümeti vatandaşlarından zorunlu olmadıkça evlerinden ayrılamamalarını söylerken, Spor Bakanlığı “sağlığınız için biraz koşu yapmak mümkün ama bu 10 km değil, yapılan egzersizlerin çocuklar için günde bir saat ve yetişkinler için 30 dakika ile sınırlı olması gerektiği” tweetini attı.

Yorum Yap