Türkiye’nin İlk 4. Nesil Bisiklet Platformu: UNIBIKE

Bisikleti bir numaralı kısa mesafe ulaşım aracı haline getirmek” vizyonu ile hayata geçen Unibike firması, sürdürülebilir bir kampüs yaşamının sağlanması ve temiz bir çevre bilincinin oluşturulması için yapılan “Yaya Öncelikli Yeşil Kampüs Projesi” kapsamında ve “Karbon Ayak İzinizi Azaltın” sloganına destek olmak amacıyla kampüs içi kullanıma açık bisiklet uygulaması olan paylaşımlı bisiklet sistemini hayata geçirdi. 4.Nesil bisiklet platformu olarak duyurulan sistem (1.Nesil: Satın alma, 2.Nesil: Kiralama, 3.Nesil: Paylaşımlı bisiklet, 4.Nesil: İstasyonsuz) Kasım 2018’de Ege Üniversitesi’nde başladı.

Yazılımı tamamen yerli ve milli olarak geliştirilen bu uygulama, İnönü Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde de kullanılmakta ve yavaş yavaş tüm üniversitelere yayılması hedeflenmekte.

UniBike nedir?

UniBike ülkemizde insanların gündelik yaşamında hem sağlıklı kalabilmek hem de ekolojik dengeyi bozmamak adına bisiklet kullanmayı sıklıkla tercih etmeleri amacıyla kurulmuş bir oluşumdur. Misyonu, bisiklet kullanımını ve paylaşımını yaygınlaştırmaktır. Ucuz ulaşımın yanında, sağlıklı bir yaşam seçeneği sunma ve yaşanabilir temiz bir dünya sistemi olan Unibike uygulaması sadece Ege Üniversitesi’nde değil aynı zamanda İnönü Üniversitesi (Malatya), Selçuk Üniversitesi (Konya), Akdeniz Üniversitesi (Antalya) içerisinde de mevcut. 

Unibike sistemini kullanmak son derece kolay. Tek yapmanız gereken sistem uygulamasını cep telefonunuza indirmek ve kredi kartı bilgilerinizi yüklemek. Eğer kredi kartınızı yoksa ya da kullanmak istemiyorsanız, “unicard” satın alarak da bisikletleri kullanabilirsiniz. Unicard, içinde tek kullanımlık bakiyesi olan bir kart ve anlaşmalı noktalardan nakit olarak satın alınabiliyor. Sistemin en ilgi çekici taraflarından biri ise bisiklet istasyonlarının olmayışı. Yani bisiklet almak için illa bir noktaya gitmeniz gerekmiyor ya da bırakmak için de aynı şekilde bırakacak belirli bir yer bulunmuyor. Uygulama içerisinde bulunan haritayı açıyorsunuz ve size en yakın bisikleti görüntüleyip rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Harita üzerinde size yakın bisikletlere bakarken üç farklı renk görmeniz mümkün. 

Koyu Yeşil: Kullanılabilir bisikletler 

Kahverengi: Arızalı bisikletler

Kırmızı: Kilidi açılmadan taşınan bisikletler

Peki sizinle aynı anda bir başka kişi de aynı bisiklete giderse o zaman ne oluyor? Böyle bir sorunla karşılaşmamak için sistem rezervasyon uygulaması geliştirmiş. Kiralama ücretinin yarısı kadar rezervasyon ücreti bakiyenizden bloke ediliyor ve belli bir dakika sonra bisikleti kullanmamanız durumunda rezervasyonunuz düşüyor ve bakiyeniz kesiliyor. Ancak belirtilen sürede bisikleti alırsanız sadece kullanım ücreti ödüyorsunuz. Bisiklet kullanım süresi en az beş dakika. Yani üç dakika da kullansanız beş dakikalık ücret alınıyor. 

Haritadan bize en yakın bisiklete ulaştık, kare kodu cep telefonu uygulamasından okuttuk, kilidi açtık ve bisikleti kullandık. Varacağımız noktaya geldik. Peki bisikleti nereye bırakacağız? Güvenli bulduğunuz herhangi bir alana bisikleti kilitleyebilirsiniz. Kilitler elle kilitlenebiliyor. Kilidi açma ve kapatma arasındaki geçen süre sistem tarafından hesaplanarak bakiyenizden düşüyor ve bir sonraki kullanım için bisikletin konumu haritada yerini alıyor. 

Aynı anda bir kullanıcı üzerinden tek bir bisiklet kullanılabiliyor. Sistem üyeliğinizi başka bir kişi için kullanabilmenize de izin veriyor. Ancak bu durumun güvenli olmadığının da altı çiziliyor. Bisikletleri kampüs dışına çıkarmak da mümkün, bu durum da güvenlik nedeniyle önerilmiyor. 

Sistemin amacı kampüs içi ulaşımı kolaylaştırmak ve kişileri harekete sevk etmek bu nedenle kullanıcıların da amaca uygun kullanımda bulunması yani bisikletleri sadece kampüs içerisinde kullanması isteniyor. Ayrıca kampüs dışına çıkarılan bisiklet için 60 dakikalık ücret kesintisi yapılıyor ve bisikletin çalınması durumunda ikibin lira civarında ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz. 

Kampüs dışındaki bir bisikleti geri getirip, kampüs içinde kilitleyen kişiye de 10 dakika ücretsiz kullanım ödülü var.

Bunun dışında UniBike, Red Bull ile işbirliğine girip belli bir kullanım mesafesi sonunda ücretsiz redbull hediye etmeye başladı. Bunun için yine uygulama içinden “Red Bull ile kendine meydan okuma” seçeneği ile 3 km bisiklet sürdüğünüzde Red Bull kazanmış oluyorsunuz. 

Hadi uygulamayı hemen cep telefonunuza indirip, sağlıklı, çevre dostu kampüs içi ulaşıma siz de katılın.

Uygulamayla ilgili her türlü sorunuz ya da sorununuz için Unibike destek ekibi ile 

https://www.unibike.com.tr/ adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Yazar /

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın