Treefrog ile Bisiklet Taşıma

Bisiklete binmenin en güzel yönlerinden birisi yeni yerler ve yeni yollar keşfetmektir. Yeni yerler derken biraz daha uzakları gözünüzde canlandırın. Farklı bir şehir, epik bir tırmanış, açık denizlere uzanan vadiler ya da yemyeşil ormanların içinde keşfedilmeyi bekleyen patikalar gibi… Dünyanın bize sunduğu muhteşem bisiklet rotalarına ulaşmak için çoğu zaman bisikletimizi arabamıza yükleyip taşımamız gerekiyor. Tabi maceraların tadı en iyi arkadaşlarla çıkar. Bu durumda araçlara birden fazla bisikleti kolayca yükleyip güvenle taşımamız gerekli. O şehir senin, bu şehir benim diyerek yarıştan yarışa koşan sporcular da pek farklı bir durumda değil. Hal böyle olunca pratik bisiklet taşıyıcıları büyük bir gereksinimi karşılıyor. İncelememizin konusu olan Treefrog Racks Pro 2, tüm bu ihtiyaçlara cevap veren bir vakumlu bisiklet taşıyıcı. 

Son yıllarda büyük bir popülerlik kazanan vakumlu taşıyıcılar bisiklet kullanıcıları için zaman ve enerji tasarrufu yaratıyor. Merkezi Macaristan’da bulunan Treefrog bu alanda kendini kanıtlamış ürünleriyle öne çıkan markalardan birisi. İsmini yapışkan vantuzlarıyla nam salmış ağaç kurbağalarından alan marka Avrupa’da pek çok takımın yanısıra Israil Cycling Academy ve One Nation takımlarının da resmi taşıyıcı sponsoru. Markanın Elite ve Pro olarak ayrılan iki segmentteki ürünlerinden, iki bisiklet kapasiteli Pro 2 modelini sizin için inceledik. 

Paketten, altında dört adet vantuz bulunan toplam 40 kilogram ağırlığında iki bisiklet kapasiteli taşıyıcı, arka tekerleri sabitleyen iki ayrı vantuz, temizleme solüsyonu spreyi, mikrofiber temizlik bezi ve aynakol sabitleme bantları çıkıyor. Vantuzların üzerinde, yapışan yüzeylerinin temiz kalması için kullanmadığınız zamanlar takmanız gereken plastik kapaklar yer alıyor. Bu vantuzların her biri tek başına 110 kilogram ağırlık taşıma gücüne sahip.

Bisikletin ön maşasını bağlayacağımız ana platformu araç tavanının önüne, ileri doğru bakacak şekilde yerleştirmemiz gerekli. Dört vantuzlu Pro 2 modeli, fazla alana ihtiyaç duymadan küçük büyük neredeyse bütün araçlara uyuyor. Sadece vantuzların cam ya da sac olsun, temiz ve kesintisiz bir yüzeye oturması yeterli. Panel birleşimleri ya da tavan camı ile kaportanın birleştiği sınırlar hava kaçıracağı için ideal değil. Bisikletin ön tekerini çıkarıp maşayı taşıyıcı üzerindeki mandal üzerine yerleştiriyoruz ve tıpkı teker monte eder gibi mandalı sıkıyoruz. Arka tekerlek altına tekli vakumu yerleştirerek güçlü cırt-cırt bantlarla sabitliyoruz. Yolculukta aynakolun dönüp tavana çarpmaması için paketten çıkan yeşil cırt-cırt bantlarla sol kolu da çeki borusuna sabitliyoruz. 

Vantuzları tavana yapıştırmak için arkalarında yer alan pompalara tekrarlı basarak havalarını boşaltıyoruz. Pompaların üzerindeki beyaz boyalı bölümün tamamen vantuz gövdesi içine girdiğinden emin oluyoruz. Bir kez sabitlendikten sonra taşıyıcı adeta arabanın bir parçası gibi tutunuyor. Bu beyaz şeritler aynı zamanda vantuzların hava almadığına dair birer gösterge işlevine sahip. Burada önemli bir nokta pompaların arabanın arkasına bakacak, yani karşıdan rüzgar ya da su almayacak şekilde yerleştirilmiş olması. 

Kullanım kılavuzunda önerilen maksimum hız 130km/saat. Biz de tepedeki iki bisikletle İstanbul – Antalya arası yaptığımız yolculuk sırasında bunun üzerine (pek) çıkmadık. Yolculuk sırasında sert bir yağmurun içinden de geçtik. Her molada pompalardaki beyaz şeridi kontrol ettik, dışarı çıkan bir pompa olmadı. Tebrikler Treefrog! Vakumlu taşıyıcıların en pratik ve faydalı özelliklerinden birisini de yolculuğun sonunda keşfediyoruz. Hedefe varıp bisikletleri indirdikten sonra, taşıyıcıyı da hızlı ve zahmetsizce söküp bagaja koyabiliyorsunuz. Tabi vantuz kapaklarını kapatmayı unutmadan. 

Platform üzerinde, ön standart “QR” mandallarının takılabildiği bağlantı aparatlarıyla geliyor. Disk frenli yol ve mtb bisikleri için sokma mil bağlantıları da ayrıca temin edilebiliyor. Markanın Elite ve Pro modelleri arasındaki temel fark bisikletlerin taşıma kapasitesi. Pro 2 modeli toplam 40 kg ağırlığında iki bisiklet ya da 27 kg ağırlığında bir elektrikli bisiklet taşırken, Elite 2 modelinde toplam taşıma sınırı 22 kg. 

Yazar /

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın