Specialized Tarmac

Milli triatlet Barış İlhan’ın S-Works Tarmac’ını masaya yatırıyoruz. Tabiri caizse “Super Bike” klasmanındaki bu bisiklette yok yok gibi. Ayrıca profesyonel müsabakalarda kullanılmak üzere tasarlandığını da belirtmeden geçmeyelim.

S-Works, Specialized firmasının pro atletleri için tasarladığı üst düzey rijitliğe ve donanıma sahip bisikletlerinde kullandığı markadır. FACT 12r karbonun kullanıldığı kadro örümün sıklığı nedeniyle daha rijit ve bu sayede daha da hafif. Sele borusu ve kadro profillerinin de hava direncini düşürecek şekilde tasarlandığını atlamayalım. 

Aktarma sisteminde SRAM’ın son modeli Red AXS kullanılmış. Bu setin özelliği tamamen kablosuz çalışması ve aynakolun alışılagelmiş sistemlerden daha ufak olması. Kaset 10-33t, aynakol ise 48-35t. Bu oranlar ile çok geniş bir aralığı kapsayan aktarma yarışlarda değişiklik yapma gereğini ortadan kaldırıyor. 

Kablosuz ön ve arka aktarıcıda birbirinden bağımsız iki adet pil yer alıyor. Vites kollarında ise düğme piller yer alıyor. Pillerin şarjı uzun süre dayanıyor ve bitmeye yakın uyarı veriyor. Trim ayarı yapmak ise bir kaç tuşa basma ile gerçekleşiyor ve bir kere yapmanız öğrenmenize yetiyor. 

Aynakolda yer alan dahili güç ölçer gerek antrenmanlarda gerekse yarışta performansınızı anlık takip etmenizi sağlıyor. Frenler hidrolik disk fren ve doğal olarak hava koşullarından bağımsız olarak her daim iyi bir tutuş sergiliyor. Disk fren sayesinde karbon jantların aşınması da söz konusu değil. Bu sayede 50mm profile sahip roval jantlarınızı kaza geçirmediğiniz sürece kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Jant göbeklerinin DT Swiss 240s sistemine sahip olduğunu da belirtelim. Tekerlekler ünlü S-Works Turbo Cotton tercih edilmiş. Ölçü ise alışılmışın dışında: 700×26. Sele borusu ve gidon karbon seçilirken gidon boynu alüminyum kullanılmış. Vidaların titanyum olduğunu atlamayalım. Maşa ofseti 52 kadroya kadar 47mm 54 ve sonrasında ise 44mm. Zincir bacağı ise 410mm. Bu değerler bisikletin kıvrak olduğunu tasdikliyor. Virajlı yollarda epey eğleneceğinizi garanti ediyoruz.

Bisikletin kalitesinin tartışmasız olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Zaten bu seviyeye çıkıldığında kötü bir bisiklet bulmak gerçekten zor. Peki bu seviye dediğimiz nedir? Yurtdışı liste fiyatı 11.000$ desek oldukça açıklayıcı olacaktır. Ben milli sporcu değilim, bisiklete bu kadar para ayırmam diyorsanız geçtiğimiz sayıda incelemesini yaptığımız Specialized Tarmac SL6 Peter Sagan Ltd. modelini şiddetle öneririz.

Yazar /

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın