Peugeot GR14

2020 yılında başımıza gelmeyen kalmadı. Salgın hastalıklarla, depremlerle ve ekonomik buhranlarla uğraşmak zorunda kaldık. Ancak güzel şeyler de gördük, mesela gravel bisikletler. İlk başta mesafeli davranmış olsak da kısa sürede varlıklarına ve yaradılış amaçlarına ısındık. 2020’nin son ayında yılı kapatırken yepyeni bir gravel bisiklet ile karşınızdayız: Peugeot GR14.

Teknik özellikler ile başlayalım. Gravel bisikletlerde en çok gördüğümüz şey şüphesiz Shimano GRX grup set. Peugeot GR14’te de gelenek değişmiyor. 46-30 oranlarındaki iki yapraklı RX600 aynakol 11-34 oranlarındaki 10’lu HG500 kaset ile eşleştirilmiş. Debriyaj mekanizmalı GRX arka aktarıcı bozuk zeminde zincirin yaylanmasını engelliyor. Tüm bunları GRX grubunun hidrolik STI kolları ile kontrol ediyorsunuz. Düz bağlantılı fren kaliperleri 160mm rotorlar ile görevini yerine getiriyor. Shimano fren konusunda görevini çok çok iyi bir şekilde yerine getiriyor. Kadro ve maşa iki kademeli dipçikleme ve içeriden kablo teknolojileri kullanılarak üretilmiş. Kabloların içeriden geçmediği tek parça maşa. Ön fren kablosu malesef dışarıdan kalipere bağlanıyor. Kadro tasarım olarak modern oranlara sahip. Bu yüzden beden seçimi sırasında sele borusu uzunluğunun yanı sıra üst boru uzunluğunu da göz önünde bulundurmalısınız. 

Her ne kadar gidon boynu yol bisikletine göre kısa olsa da rahatsız bir pozisyonda uzun yol sürmek istemezsiniz. Jant seti olarak İtalyan Fulcrum Rapid Red 900DB sokma milli olarak seçilirken lastiklerde Schwalbe’nin popüler G ONE serisinin 35mm genişliğindeki modeli tercih edilmiş. Bu ikilinin Tubeless kullanıma uyumlu olduğunu belirtelim.

Peugeot GR14 ile büyümekte olan gravel pazarında kendisine ait olan yeri alacak gibi duruyor. Gerek üretim kalitesi gerekse marka bilinirliği bu konuda büyük rol oynayacak. Derli toplu tasarımı gözleri üzerine topluyor. Ayrıca gravel bisikletlerde özellikle kullanılan dropları genişletilmiş gidonlar yerine standart gidonun kullanılması da kullanışlılık açısından hoşumuza gitti. Fiyat konusunda bir bilgimiz yok şu anda, ancak merakla beklemekteyiz.

Yazar /

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın