Hoşçakal 2020, Hoşgeldin 2021

2019 biterken çoğu insanın bu yıldan beklentisi büyüktü. Ardından bir şeyler ciddi anlamda çok kötü gitti. Sonuç olarak eylül ayındayız.

Yılın büyük kısmını evlerimize tıkılı geçirsek de son zamanlarda bir şekilde bisiklete binme fırsatı yakaladık. Yavaş yavaş yarışlar da başladı. Ancak yılın büyük kısmında faaliyet yapamayan bisiklet firmaları yarışların başlamasını fırsat bilip ardı ardına bombaları patlatmaya başladılar. En çok ses getiren bisiklet Specialized Tarmac SL7 oldu. Bunda firmanın PR-Halkla İlişkiler cephesinin üstün çalışması da geçerli oldu diyebiliriz. Specialized’ın iddasına göre yeni bisiklet hem daha rijit, hem daha hafif hem de hava direnci daha düşük. Zaten çıkış sloganının “her şey için tek bisiklet” olması da buna işaret ediyor. Aslında çok yankı getirmedi ama Specialized’ın bir bombası daha vardı. Ünlü XC MTB serisi Epic de 2021 yılından nasibini aldı. Hem de 2 yeni model ile. Specialized Epic özellikle XC odaklı ve Epic EVO, down country adı verilen yeni bir disipline uygun geometri ile üretilmiş. Donanım ve renkler 2021’e uygun halde seçilirken fiyatları ne biz söyleyelim ne siz duyun.

Cervélo Caledonia modelini tanıttı. Bu model endurance tipi bir yol bisikleti. R serisi ile Aspero arasında konumlanıyor. Kısaca, 34mm genişliğe kadar tekerlerkleri alabilen yeni kadro çamurluk takılabilme ve tamamen içeriden giden kablolar ile modern bir tasarıma sahip. Caledonia tanıtım fotoğraflarında arka planda sedefli mor rengi ile dikkatli gözlerden kaçmayan bir bisiklet vardı. Tamamen yenilenmese de özel rengi ile yeni S-Series göz dolduruyor.

İspanyol üretici Mondraker yepyeni Podium ile çok iddalı bir çıkış yaptı. F-podium ile son yıllarda çok ciddi çıkış yakalayan Mondraker şu anda Podium ile dünyanın seri üretim en hafif XC bisikleti özelliğini elde etti. Tamı tamına 7.8kg gelen Mondraker Podium Carbon tam donanımlı bir dağ bisikleti. Bu noktada çok enteresan bir noktaya da dikkat çekmekte fayda var. Son iki yıldır disk frenli yol bisikletleri bile 8kg altına ucu ucuna inerken seri üretim bir dağ bisikletinin bu ağırlıkta olması gerçekten çok ilginç.

Merida yeni Reacto’yu tanıttı. Yeni takım yeni bisiklet diyebileceğimiz bu bisiklet aero ve disk frene rağmen 7.1kg ağırlığa sahip. Tabi bahsi geçen modelin yaklaşık 9000£ fiyat etiketine sahip olması üzücü.

Bu yıl ilk duyurulan yol bisikletlerinden biri aslında Giant TCR modeliydi. Ancak tam karantinanın zirve yaptığı sıralarda açıklandığı için beklenen etkiyi yaratamadı. Trek yeni Emonda SL6 PRO’yu tanıttı.

ORBEA yeni ORCA ile görücüye çıkarken Scott yenilenen Addict modelini tanıttı. Wilier Cento10SL ile PRO modele nazaran bütçeyi daha az üzen bir aero model tanıttı. Son paragraftaki bisikletler özellikle arada kaynamış gibi gözüküyorlar. Önümüzdeki dönemde bakalım daha neler göreceğiz. 

Yazar /

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın