Green Pedal Bisiklet Klubü

Kıbrıs’ta Bir Bisiklet Klubü

Green Pedal 15.09.2017 tarihinde kurulan bir bisiklet kulübüdür. Sosyal, aktif bir bisiklet sürüş grubu ve profesyonel takımı olan, sürekli güçlenerek hedeflerine ulaşmaya çalışan dinamik bir kulüptür.  Son dönemlerde altyapıya da önem vermeye başlayan kulübümüzün, bisiklet eğitimleri verdiği birçok genç sporcusu da mevcuttur. Green Pedal, bisiklet sporunun adamızda yok olduğu bir dönemde tekrar bu spora enerji vermeyi başarmıştır.   

Bisiklet tutkusu birkaç arkadaşın grup sürüşleri yapmak amacıyla bir grup bisiklet severi bir araya toplayarak ortak sürüşler yapmasıyla başlayan bir oluşumdur. Sonrasında giderek artan sayımızla bu sürüşleri daha profesyonelce yapma ihtiyacı doğmuştur. Bölgemizin bu sporu yapmaya uygun olması da kulübün hızlıca kurulmasında önemli rol oynamıştır. Bu sayede bölgenin tanınmış iş insanlarından oluşan bir yönetim kurulu oluşturularak hedeflerimiz ve etkinliklerimiz konusunda çalışmaya başladık. Ve “Hayat, Bi̇rli̇kte Pedal Çevi̇rdi̇kçe Güzel” sloganıyla Green Pedal ailesinin oluşmasını sağladık. Şu anda adanın en güçlü bisiklet kulübü olarak birçok projeye imza atmaya devam etmektedir. 

Aktif üye sayımız 120’dir. Ada genelinde takipçilerimiz her geçen gün artmaktadır. İlk defa Güney Rum kesiminden bisiklet severlerin de takip ettiği bir kulübüz. 

4. Kuruluşumuzdan bu yana öncelikle yolardaki bisikletçi sayısı ciddi olarak arttı ve bu kültür topluma yavaşça yerleşmeye başladı. Artık bizi trafikte görenler arabalarıyla gerekli mesafeyi koruyor, gençler de bu spora daha çok ilgi gösteriyor. Bisiklet federasyonumuzun dahi kapandığı bir dönemde kurulan kulübümüz bu spora gönül vermiş sporcular için Long Beach bölgesinde birçok yarış organizasyonu düzenleyerek sporuculara motivasyon kaynağı oldu. Geçen yılın ortalarında koyduğumuz katkılarla federasyonun tekrar aktif olmasını da sağlamamız ülkemizdeki bisiklet sporuna en büyük katkılarımızdandır. Sporcularımızı yurtdışı birçok yarışa göndermemiz ve oralarda da başarı elde etmemiz yine bu spora gençlerin bakış açısını da olumlu yönde değiştirmiştir. 

Kıbrıs’ta iklim ve yollar bisiklet kullanımına çok uygundur. Yılın her mevsimi sürüşe elverişlidir. Aslında bisiklet turizmi anlamında da ülkemize gelir getirebilecek potansiyele sahip bir adada yaşıyoruz. Ancak henüz bu anlamdaki değeri keşfedilmemiş durumdadır. Dünyadaki turizm trendlerini takip etmemiz ve bu konuda görüşmeler yapıp turlar düzenlememiz gerek. Bireysel veya grup sürüşlerine gelince; bisiklet, giderek yükselen bir spor dalı. Kıbrıs Türk Bisiklet Federasyonu ve kulübümüzün düzenlediği yarışlar oldukça ilgi görmekte. Ciddi bir eksiklik de aslında Türkiye ve dünyada da yaşanan  kadın bisikletçilerin sayısının azlığıdır. Kulübümüz bu sayıyı arttırmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır.

Green Pedal, sadece bir spor kulübü değil aslında büyük bir aile. İnsana ve doğaya önem veren duyarlı bir topluluk. 

• Pazar Sürüşleri: Her Pazar sabahı geniş katılımlı grup sürüşlerimiz oluyor. Ülkemizin değişik yerlerini keşfetmeye yönelik parkurla belirliyor ve o bölgenin köy kahvelerinde veya en güzel yerlerine uğramayı seviyoruz.

• Küçük Gruplar: Hafta içi iş temposunun arasında organize olan üyelerimiz küçük grup sürüşlerine çıkıyorlar.

• Takım: Yarışlara katılan ve hocamız Salih Yalızat önderliğinde çalışan Elit, Genç ve Yıldız takımlarımız var. Öğrenci veya meslek sahibi kişilerden oluşan takımımız özveri ve disiplinle çalışıyorlar. Tüm yarışlarda kürsü gören, güçlü bir ekibiz.

• Genç Green Pedal – Green Pedal Akademi:  Gençleri bu spora kazandırmayı hedefleyen bir de projemiz var. Kulübümüz bünyesindeki hocalar eşliğinde çocuk ve gençlerimiz bisiklet sporunu en doğru şekilde öğrenerek çekirdekten yetişiyor. Bu projeyle sadece takıma sporcu yetiştirmekle kalmıyor, bilinçli bir şekilde bisiklet sporunu yürütecek bir nesil yetiştirmeye çalışıyoruz. Aileler bu konuda en büyük destekçimiz. Yoğun iş ve okul temposu arasında herkes Genç Green Pedal için çaba gösteriyor. Bu projemiz aynı zamanda çeşitli sponsorlar ve Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Derneği tarafından da destekleniyor. 

• Aşağıda gerçekleştirdiğimiz organizasyonlar örnekler mevcuttur.

– Green Pedal Gran Fondo

– Karpaz Yarımadası Turu

– Tour of cyprus

– Long Beach Criterium 

– Long Beach Yol Yarışı    

Green Pedal’ın sadece hafta sonu sürüşlerini organize etmekten ibaret olan bir kulüp olmadığını hep söylüyoruz. Üyelerimiz hep duyarlı insanlar ve küçük bir kıvılcım, büyük bir hareketi başlatabiliyor. Örnek verecek olursak:

• Yeşil Bisiklet: Bu projemizde “Bi̇si̇kletsi̇z Çocuk Kalmasin” sloganıyla evlerde atıl durumda olan eski bisikletleri topladık, boyayıp, tamir ettik ve bisikleti olmayan çocuklara iletilmesini sağladık. Hem geri dönüşümle çevreye katkıda bulunduk hem de birçok çocuğu mutlu etmenin sevincini yaşadık.

• Onkoloji Bağış Kampanyası: Devlet hastanesinin çocuk onkoloji servisinde yaşayan çocuklara serum takılabilecek aparatı olan bisiklet alma niyetiyle başlayan minik kampanyamız üyelerimiz dışındaki insanımızın da katkıda bulunmak istemesi üzerine büyük bir kampanyaya dönüştü. Toplanan parayla onkoloji servisi için çok gerekli olan cihazlar alındı. 

• Corona Yardım Paketi: Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsten dolayı KKTC’deki okullar, kamu kuruluşları elzem hizmet veren yerler hariç özel sektöre ait işyerleri kapandı. Bu nedenle Green Pedal gücü yettiğince maddi durumu kötü olan ailelere gıda yardımı yapıyor. Sosyal medya sayfalarımızda da olumlu, evde kalmayı teşvik edici mesajlar vermeye çalışıyoruz.

Birçok hedefimiz var.

•  Ülkemizde bisiklet sporunun yayılması ve daha güvenli bir sürüş ortamının yaratılması en büyük hedefimiz.

• Ülkemizde bisiklet yolarının artırılması önemli hedeflerimizden bir diğeridir. Bizler, bisiklet yolu olan İskele – Long Beach bölgesinde yaşıyoruz. Bulunduğumuz bölgede sürüş yapılabilecek, trafiğe takılmadan ilerleyebileceğimiz çok güzel parkurlar var. Ancak Lefkoşa, Girne gibi şehirlerde yaşayan bisikletçiler için hayat biraz daha zor. Yollarda çok trafik var ve yol kenarlarında güvenli sürüş için gereken banketler (boşluklar) yok. Bu da beraberinde pek çok tehlikeyi getiriyor. Green Pedal olarak bu konuda bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Ulaştırma bakanlığımıza sunmak için önerilerimiz içeren bir proje hazırlıyoruz.   

• Gençlerden profesyonel sporcular yetiştirmek. Gençlerimiz bizim için çok değerli. Telefon ve tabletlere bağımlı, spordan uzak, kötü alışkanlıklara teslim olmaya hazır gençler yerine bisiklet süren, bedenine değer veren, uyku ve beslenme düzenine önem gösteren gençler yetiştirmek için çalışıyoruz. KKTC, uluslararası arenada tanınmayan ve sportif ambargolara maruz kalan bir ülke. Kuzey Kıbrıslı bir bisiketçi ne kadar başarılı olursa olsun uluslararası yarışlarda yer alamıyor. Bu da sporcularımızın motivasyonunu ve rekabet etme arzusunu köreltiyor. Green Pedal olarak bizler bu gençlerimizin motivasyonunu yüksek tutmak amacıyla kaliteli bir takım oluşturduk . Türkiye Bisiklet Federasyonu üzerinden UCI lisansı çıkararak başarılı sporcularımızın Türkiye’de düzenlenen birçok UCI yarışına dost kulüplerden de destek alarak katılmalarına destek verdik. Bu yarışlarda başarılar elde etmeye başladık. Bu da gençlerimize motivasyon kaynağı olmaya başladı. 

Ayrıca ülkemizde de birçok kaliteli yarışlar düzenleyerek bu spora ilgiyi her geçen gün artırıyoruz. 

• Green Pedal  Bike and Coffee Shop şu anda bizi heyecanlandıran önemli bir hedefimiz. Bu hedef sayesinde tüm bisiklet severlerin buluştuğu kaliteli bir ortam yaratarak kulübümüze bir gelir kaynağı sağlamak ve bu sayede sporcularımızın imkanlarını artırmak istiyoruz. Ayrıca tüm bisiklet severlerin gerek bilgi paylaşımı gerekse sağlıklı besin kaynaklarını bulabileceği ortamı yaratarak bölgemize güzel bir kafe hediye etmek arzusundayız. Tamamıyla kendi öz kaynaklarımızla başlattığımız bu projemiz de şu anda bitmiş ve açılma aşamasına gelmiştir.       

Sürüşlerimizde güvenlik kurallarımız:

• Öncelikle kask, sürüşlerimizin olmazsa olmaz kuralı. 

• Kalabalık sürüşlerde güvenliği sağlamak ayrıca önemlidir. Öncü ve artçı olmak üzere tecrübeli bisikletçilerden iki grup oluşturduk. Bu 2 grup tamamıyla ana grubun güvenliğini ve yönetimini sağlıyorlar. 

• Her etkinlikte artçı grupta yer alan kaptan tüm kararların alınmasında öncü grupla da haberleşerek tek  yetkilidir.  Bu da karışıklığı ortadan kaldıran önemli bir güvenlik önlemimizdir. Bu sayede gerek gruptan ayılmak isteyen gerekse parkur değişiklikleri gibi birçok karar tek noktadan alınarak grubun düzeni sağlanmış oluyor.  

• Haberleşme amacıyla telsizler kullanılarak öncü ve artçı grubun haberleşmesini sağlanıyor. Bu sayede grubun hızı, tehlike durumu, parkur durumu, vs. gibi kararlar sürüş esnasında hızla alınarak güvenlik ve düzen sağlanıyor. 

• Parkurlar organizasyon grubu tarafından üzerinde özenle çalışılarak oluşturuluyor. Bu sayede parkurlardaki tehlikeli olabilecek her nokta önceden öncü ve artçı gruba iletilerek gerekli tedbirler alınıyor.

• İkili düzende ve gerekli mesafeyi koruyarak sürüyoruz.

• Sürüşümüz takip eden güvenlik ve teknik destek aracımız her sürüşte mutlaka vazgeçilmezimiz. Şoför olarak kulüp çalışanımız kullanılıyor. Bu konuda da eğitim almış ve bisiklet sürüşleri konusunda tecrübe sahibi olması da önem verdiğimiz konulardandır.

• Yeni katılanlar önceden küçük gruplarla sürüşlere çıkarılarak eğitiliyor ve ana grup sürüşlerinde önce grup arkasından başlayarak ilerleyen sürüşlerde grup içerisine dahil oluyorlar. 

• Birbirimizi koruyarak ve dinlendirerek sürüyoruz. Sürüşlerimize her zaman bir neşe ve pozitif enerji hakimdir. Rekabetten uzak bir grup dinamiğimiz var.   

Güney Kıbrıs’taki bisiklet kulüpleriyle de iletişimimiz var. Kuzeyde yaşayan bisikletçiler Güney Kıbrıs’ta, güneydekiler de Kuzey Kıbrıs’ta grup ve bireysel sürüşlerini yapabiliyorlar. Güvenlik kaygımız yok. Güney Kıbrıs’taki bisikletlilerin kuzeydeki etkinliklere katılmama gibi bir önyargıları vardı. Geçtiğimiz Kasım ayında düzenlediğimiz Green Pedal Gran Fondo’ya pek çok Rum bisikletçinin katılmış olması bu önyargının kırıldığının bir kanıtıdır. Bu konuda da Green Pedal olarak bizlerin Güneydeki bisiklet kulüpleriyle yapmış olduğu görüşmelerin sonuç vermesi ayrıca bir sevinç kaynağımızdır.  Ayrıca her yıl geleneksel bir etkinlik haline gelen Güney’den Famagusta Cycling Team’le ortaklaşa yaptığımız etkinlik sürüşümüz de ayrıca çok ilgi görmektedir. Bu etkinliğe Güney ve Kuzey’den yüzlerce bisiklet sever katılmaktadır.   

Yine Uluslararası bir organizasyon olan Peace and Sport’un “White Card” etkinliğini Famagusta Cycling Team’le düzenleyerek bu konuda da bir ilki gerçekleştirdik. 

Kulübümüz politikadan uzak bir duruş sergilemektedir. Kulübümüzdeki çeşitli görüşlere sahip insanların buluştukları ortak nokta spora, insana ve doğaya duyulan sevgi ve saygıdır.  

Giderek zorlaşan ekonomik koşullar ve yoğun iş temposu arasında bisiklet bizler için değerli bir kaçış noktasıdır. Hele bir de dostlarla birlikte yapılıyorsa çok daha keyiflidir. Bu yüzden sloganımız şudur: 

“Hayat, birlikte pedal çevirdikçe güzel”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın