EUROBIKE 2019

Blubrake ABS – Arazi Bisikletleri için ABS

Uzun zamandır acaba bisiklete gelir mi dediğimiz teknolojilerden birisi de ABS fren sistemi. Kilitlenmeyi, dolayısı ile kaymayı önleyen bu sistem artık elektrikli bisikletlerde kullanılabilir olacak. Normal bisikletlere uygulanır mı bilemiyoruz ancak sistemin çalışma şekli neden olmasın dedirtiyor. Sistem diskin yanına takılan bir ABS(Anti-lock Breaking System) sensörü ve 6 eksenli ivme ölçer ile çalışıyor. Normal frenlemede alışılmış sistemlerden farksız çalışan frenler, sert ve tehlikeli frenlemelerde tekerleğin bloke olmasını önleyerek görevini yerine getiriyor. Bosch’un da bisikletler için ABS sistemi olduğunu biliyoruz. Fakat arazi kullanımına uygun olmadığı belirtiliyor. Yaptığımız denemelerde ne ön tekeri kaydırabildik ne de bisikletin arkasını kaldırmayı başarabildik. Sistemin arazide nasıl çalıştığını deneyemesek de asfaltta çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

StagesBike ve SRM Trainer

Eurobike’ta Stages ve SRM markaları çok özel ev antrenman bisikletleri ile bizi karşıladı. Zwift gibi akıllı antrenman sistemleri ile ciddi ilerleme kaydedilmişti. Güç ölçerleri ile tanınan Stages ve SRM bisiklete ihtiyaç duymayan, bütün bir sistem tanıttı. Stages markasının StagesBike olarak isimlendirdiği antrenman bisikletinde 2×11 vites sistemi yer alıyor. Ön aktarıcıda 50 wattlık güç değişimi gerçekleşirken arka aktarıcıda 10’ar wattlık aralıklar belirlenmiş. Vites sistemi fiziksel olarak yer almıyor. Bu sayede ileride küçük ayarlar ile farklı vites sistemlerinin de tanımlanabileceği açıklaması yapıldı. 120 kadansta 3000 watt güce dayanıklı olan StagesBike aynakolun iki tarafında bağımsız güç ölçümü yapabiliyor. StagesBike 2020’nin ilk çeyreğinde yaklaşık 2700$’dan satışa sunulacak.

SRM ise SmartIT ile geleneksel bir tasarım kullanmış. Vites sisteminin fiziksel olarak yer aldığı sistemde 1400 watt güç destekleniyor. Toplam ağırlığı 65kg olan SmartIT söylenene göre sprintlerde ortaya çıkan inanılmaz güçlere dayanacak şekilde imal edilmiş. Bu bisikletin de güç ölçer ile geldiğini belirtmeden geçmeyelim. Fiyat olarak oldukça iddalı olan SRM SmartIT dudak uçuklatan 5000 euro + vergi ile satılacak.

Cane Creek’ten Bozulmayan Rulman

Bisikletlerde rulmanın yeri çok önemlidir. Furş takımında, orta göbekte ve tekerlek göbeklerinde yer alırlar. İyi bakılmadıklarında rahatsız edici sesler çıkarır bisikletten aldığınız zevki yok ederler. Cane Creek büyük rulman üreticisi SKF’nin patentli tasarımı sayesinde neredeyse bakım gerektirmeyen orta göbek modeli Hellbender’i tanıttı. Bu sistem orta göbeklerde ilk defa kullanılıyor. Rulman bilyalarının çevresindeki polimer dolgu sayesinde yağlama ve bakım gereği neredeyse sıfıra iniyor. Cane Creek Hellbender yaklaşık 140$ gibi bir etikete sahip olacak.

CeramicSpeed’in Çılgın Vites 

Sistemi Artık Dağ Bisikletlerinde

Geçtiğimiz yıl yine Eurobike’da tanıtılan çok değişik bir vites sistemi vardı. Evet doğru hatırlıyorsunuz, CeramicSpeed’in şaftlı ve janjanlı vites sisteminden bahsediyoruz. Bu yıl ki fuarda aynı sistemi dağ bisikletine takan CeramicSpeed tasarımlarında ciddi olduklarını göstermiş oldu. Geçtiğimiz yıl ki modelde vites değişimlerini elle gösteren ve örnekleme yapan firma bu yıl elektronik bir vites kolunu da olaya dahil etmeyi başarmış. Bu sistem dağ bisikletleri için ne kadar işe yarar bilemiyoruz fakat yol bisikletlerinde epey iş yapacak gibi gözüküyor.

Garmin Venu

Garmin bu yıl akıllı saatleri ile ön plana çıkmış durumda. Ürün gamını hayli genişleten firma son olarak geçtiğimiz aylarda üst modeli Fenix 6’yı tanıtmıştı. Eurobike’da ise esasen telefon firmalarının çıkardığı akıllı saatleri hedef alan Venu modelini tanıttı. Bu saatte OLED bir ekran paneli ve şık bir görünüm yer alıyor. Özellikleri ile Apple ve Samsung’un akıllı saatlerinden geri kalmayan Garmin Venu 400$’lık fiyatı ile Fenix ile Vivo arasında yer alıyor.

Yazar /

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın