Belek Yarışı

Yılın ilk yarışı Belek’te yapıldı.Antalya Belek 2020 yılının ilk yarışına ev sahipliği yaptı. 25 Ocak Cumartesi günü gerçekleşen yarışta hem erkek hem kadın sporcular mücadele etti. 

Uluslararası 2020 Kış Antrenman Yarış Serisi kapsamında, UCI 1.2 kategorisindeki serinin ilk yarışı olarak yapılan Grand Prix Belek yarışı, 25 Ocak’ta hem elit erkekler hem de elit kadınlar için Expo’dan başlayıp, aynı yerde sona erdi. 

Saat 10’da başlayan, dört ülkeden dokuz takımın ve 59 sporcunun katıldığı elit erkekler yarışı, 122 kilometrelik bir parkurda gerçekleşti. Yarış Aspendos Antik Kenti gibi Antalya’nın önemli simgelerine uğradı. Galibiyete Salcano Sakarya BB Takımından Emre Yavuz ulaştı. İkinci sırayı takım arkadaşı Onur Balkan alırken, Minsk Cycling Club’tan Alexei Shnyrko üçüncü oldu. 

Erkekler yarışının hemen sonrasında 14’te çıkış yapan elit kadınlar yarışında, dört ülkeden 5 takım ve 32 sporcu mücadele etti. 84 kilometrelik yarışın ardından birinciliği Olha Kulynych, ikinciliği Olena Sharga, üçüncülüğü Viktoriia Melnychuk aldı. Sporcularımızdan Azize Bekar altıncı sırayı alarak ilk 10’da yer aldı. 

Uluslararası kış dönemi bisiklet yarışı serisini düzenleyen Enda Tour kurucusu Recep Şamil Yaşacan konu hakkında, “Spor Turizm Birliği ve TÜRSAB destekleriyle gerçekleştireceğimiz uluslararası UCI yarışlarıyla dünyanın dört bir yanından bisiklet takımları ve sporcularını kış sezonunda ülkemizde ağırlamak istiyoruz” dedi ve amaçlarının turizmi 12 ay sürdürülebilir kılmak olduğunu vurguladı.

Bisikletçilerin kış sezonunu da verimli geçirmeleri için, iyi bir antrenman imkanı sunan uygun iklim şartlı Akdeniz sahillerinin yerli yabancı sporcular için tercih sebebi olacağını söyleyen Yaşacan, kış sezonunda yalnızca İspanya Mallorca Adası’nda 681 bin bisiklet sporcusu ağırlandığını ve buradan yola çıkarak, ülkemizde de sporun turizm geleceği adına kritik öneme sahip olduğunun farkında olduklarını belirtti. 

Uluslararası 2020 Kış Antrenman Yarış Serisi, 9 Şubat’ta Grand Prix Manavgat ve 16 Şubat’ta Grand Prix Antalya ile devam edecek.

Yazar /

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın