Vintage kahve dükkanı “Guguklu Cafe”

Evde kalmak zorunda olduğumuz bu dönemlerde, bisiklet dostu mekanları yine uzaktan röportaj ile sizlere aktaracağız. 

Ne yazık ki coronavirüs tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdürüyor. Geçen aydan bu yana alınan önlemlere hafta sonları sokağa çıkma yasağı da eklendi. Şartlar bizi zorlasa da evde kalmaya devam ediyoruz. Geçen ay olduğu gibi bu ayki bisiklet dostu mekanı ziyaretimizi yine uzaktan söyleşi şeklinde gerçekleştireceğiz. 

Alsancak’ın giderek artan ara sokaklardaki mekanlarından biri olan ve iç dekorasyonu ile dikkat çeken Guguklu Cafe’deyiz bu ay.

Guguklu saat üretmekten keyif alan, gezmeyi seven, araştırmacı, yenilikçi sürekli daha iyisini aramaktan vazgeçmeyen kişiler tarafından 2017 yılında bahsettiğimiz gibi İzmir’in Alsancak mahallesinde hayat bulmuş. İçerisinde bulunan yüzlerce saat, dünyamızın geçmişini ve geleceğini sorgular. Guguklu saatin her ötüşü bizlere zamanın bir kuş gibi uçup gittiğini hatırlatmakta diyerek mekanın adının nereden geldiğine açıklık getirmiş oluyor.

Burası geçmişten keyif alan ve üretken bir geleceği hedefleyen her dünya vatandaşı için bir nefes alma durağıdır. Çünkü içeri girdiğiniz anda dikkatiniz harika dekore edilmiş mekana ve eskiden kullanmış olduğumuz birçok nesneye odaklanıyorsunuz. Sadece bu özelliği ile bile uğrama sebebiniz olabilir. 

Güzel sanatlar öğrencisi olan Çağsun Emeç Kemeraltı’ndaki deri atölyesinde yaptığı çalışmalar dışında, antikalara ve guguklu saatlere merak duymaya başlar. Önceleri hobi olarak başlayan bu uğraşı, daha sonra saatleri tamir edip satmaya başlamasıyla mesleğe dönüşür. Eşi ile de hep akıllarında var olan kafe açma hayali, uzun beklemeler sonucu uygun yerin bulunmasıyla hayata geçirilir ve macera başlar. 

Dekorasyonuna oldukça emek verildiği her yerinden belli olan mekanda belirttiğimiz gibi guguklu saatler ve çeşitli antikalar, eski ev eşyaları ile, amatör ruhla başlayıp zamanla binlerce insanın ziyaret ettiği profesyonel bir Cafe&Restaurant markasına dönüşmüştür. Öyle ki; burada daha önce hiç adını duymadığınız ya da bilip de uzun yıllardır içmediğiniz, görmediğiniz gazozları bulup, tadına bakmanız mümkün. Guguklu’nun menüsünde aradığınız birçok şey var. Kahve ve tatlı menüleri, atıştırmalıklar, meşhur makarnaları. Fiyatlar konusunda da oldukça cömertler. Bunun yanında öğrencilere yönelik birçok kampanya mevcut. Haftada bir gün “makarna günü” ilan ediliyor. Genellikle Perşembe günleri olmakta ve sadece 10 lira. Ayrıca yemeklerin yanına gazozlar indirimli olarak geliyor. Arkadaşlarınızla veya tek gittiğiniz zaman eminim size uygun bir kampanya bulacaksınız.

Guguklu’nun o eskiye yönelik havasından menüsü de nasibini almış. Birçok ürün farklı isimlerle tanımlanmış. Örneğin, “Fakir ama Gururlu” bu en çok ilgi gören menülerinden birisi imiş.

Bisikletiniz ile geldiğinizde, önüne rahatlıkla park edip kahvenizi yudumlayabilir, tostunuzu keyifle yiyebilirsiniz.

Bunun yanısıra, yaklaşık 4-5 ay kadar önce faaliyete geçmiş, eski tarz kıyafetlerin satıldığı küçük bir butiği de mevcut. Hemen karşı tarafta bulunan bu şirin yerde zevkinize göre değişik ürünler de bulabilirsiniz.

Yazar /

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın