Başarılı Milli Bisikletçi “Ayşe Çakır”

Ayşe Çakır’ı tanıyabilir miyiz?

İşimi severek yapan ve detayları çok önemseyen biriyim. İnsan ilişkilerinde esnek olmanın bana verimlilik olarak geri döndüğünü sıklıkla tecrübe ettim. Yeni şeyler öğrenmeyi ve yeteneklerimi geliştirmeyi çok önemsiyorum. Bunun için her zaman elimden gelen gayreti göstermeye hazırım. Eğlenceli olmayı, gülmeyi, hayata pozitif bakmayı seviyorum. Spor dışında hayatın pek çok alanında bilgi ve tecrübe edinmeyi, araştırma yapmayı kendime hobi edinmiş durumdayım.

Bisiklete başlama hikayeniz nedir?

Arkadaşlarım tarafından yönlendirildim. Bisiklete binmeyi sevdiğim içinde başlamak istedim fakat ailem bisiklet sporu yapmamı istemedi. Ben ise yapmakta ısrarcı olduğum için sürekli gizlice antrenmanlara katılmaya çalışıyordum. Bir süre böyle devam etti. Zorlandığım birçok zaman oldu. Daha sonra aileme bisiklet sporunu yapmakta istekli olduğumu yine söyledim. Babam yine tepkiliydi fakat ilk yarışını izledikten sonra ne kadar isteyerek yaptığımın kendisi de farkına vardı ve en büyük destekçim oldu. Sayesinde spora daha çok bağlandım .

Bisiklet hayatınızın neresindedir ve size kattığı etkiler nelerdir?

Her günüyle benimledir ve sürekli doğayla iç içeyim, bu rahat ve mutlu olmamı sağlıyor. Spor sayesinde sürekli dinç ve sağlıklı oluyorum.


Profesyonelliğe geçtiğinizden bu yana elde ettiğiniz başarılarınızdan söz edebilir misiniz?

Yarış seviyeleri yükseldikçe hedeflerim büyüdü ve sonuçlara  yansıdı bu sebeple. İlk girdiğim sene Türkiye şampiyonu oldum ve ardından ulusal ve uluslar arası dereceler kazanmaya başladım 2016’dan bu yana bu başarımı sürdürmekteyim.

Yarışlara nasıl hazırlanıyorsunuz?

Antrenmanlarımı Alanya da yapıyorum. En büyük katkısı, iklim şartının yaz kış antrenmanları rahat yapmamıza uygun olması ve Alanya bisiklet sporunun doğası ve yapısı ile çok uygun. Beslenmeme olabildiğince dikkat ederim bunu daha çok yarış ve kamp zamanlarında önde tutarım.

Milli takım sporcusu olarak hazırlıklarınız nasıl gidiyor? Takım hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? 

Hazırlıklarımız bu yıl için daha yeni başladı ancak bu sporu çok sevdiğim için hazırlıkları kendim daha önceden başlattım. Bugün itibari ile 30 günlük yoğun bir kamp sürecine girdik. Takım hakkında geçen sene herkes elinden gelini yaptı ve  olimpiyat kotasına girmeye hak kazandık. Bu yıl da aynı performansı sağlamak için elimizden geleni yapacağız.

Kadınların bu spora ilgisini nasıl görüyorsunuz? Bu konuda önerileriniz nelerdir?

Kadınların spora ilgisi oldukça var ancak benim açımdan onları yönlendirecek kişinin  önemi daha fazla. Ülke şartlarına hitaben hem spor hem de eğitimi açısından desteklenmesi gerekmektedir. Hayal kursunlar ve kurmaktan asla vazgeçmesinler. Korkularının inançlarından büyük olmasına asla izin vermesinler. Öncelikle bir hedef koysunlar ve onu başarmak için uğraşsınlar. Hedefi olmayan asla başarılı olamaz.

Bu sporun gelişmesi adına yapılanları yeterli buluyor musunuz? Daha neler yapılabilir?

Çok yeterli bulmuyorum ancak zamanla bu branşa hizmet bölümüne geçerek kendi emeklerimi vererek bir yerlere gelmesini sağlayacağım.

Bu sporla uğraşmak isteyenlere mesajınız nedir?

Bu sporu profesyonel ve amatör anlamda yapmak isteyenler öncelikle bisikletin selesine oturmadan çok çok iyi araştırsın ve 3 yıllık bir profesyonel sporcunun öz geçmişine bakarak yarışlardaki tecrübelerini, yaşadığı olumlu olumsuz her şeyi bilmelerini tavsiye ederim. Bu nedenle kendinizi bu spora ne kadar uyumlu olup olmadığını zor tecrübeler yaşamadan daha basit şekilde yönlendirebilirsiniz.

Yazar /

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın