BMX Peşinde Bir Ömür

Merhaba sevgili Bikepedia okurları, Londra’dan sevgiler saygılar

Bisikletsizliğin ne demek olduğunu ne kadar anlatsam az 20″ jant bisikletle geçen bir ömür, nasıl alışmışız hem arkadaş hemde yoldaş. Yolda düz yürümek bile zor. Burada bisiklet sürmek eğlenceli olurdu en yakın zamanda bisikletime kavuşmak dileğiyle diyorum. Vee…

Bisikletsiz bisikletçi olur mu sakın demeyin, kas hafızası diye bir şey var. Bir sporcu fiziksel ve mental olarak tam olmalıdır. Fiziksel olarak olmasa da motor öğrenmeyle kazandığım hareketlerimi düşünerek de zihnimde tutabiliyorum. Nihayetinde sıra dışı sporlar kafada başlar.

20″ jant BMX’in peşine düştüm ve birçok kez ufkumu açma imkanım oldu. Bisiklet benim için bir araç ve aynı zamanda kendimi ifade etme biçimi. Küçükken yaramaz bir çocuktum. Ama enerjimi doğru yönde kullanamasaydım çok farklı yerlerde olabilirdim. Bizim ülkemizde bisiklete binme yaşıyla ilgili yanlış bir bilgi var. 11 yaş çok geç demek bana düşmez ama geçen Eylül yazımda denge bisikleti ve BMX’in öneminden bahsetmiştim.

Bir freestyle bisikletçisinin normal düşünmediğini anormal olduğunu size kanıtlayabilirim. Gerekirse hayatını ortaya koyabilir. BMX üzerindeyken de, BMX’i tercih ederek de bu riski göze almışlardır zaten. O yüzden bana kalırsa bir freestyle sporcusu her zaman hayatıyla kumar oynar. İşte bu çocukların streslerini atabilecekleri rekreasyonel alanlar kurulması ve rehabilite edilmeleri yine bir ülke sorunu olacak ama öyle. Kim bilir içlerinden dünya çapında iyileri bile çıkacak. İşte o deli çocuğa ihtiyacımız var.

Türkiye’nin her şehrinde skatepark inşaatlarında çalıştım. O çocuklara zemin hazırlamak benim için her zaman ayrı bir haz olmuştur. Skatepark yapıldığını öğrenen gençlerin sabahın köründe gelip bize yardım etmeleri, o parlayan gözleri, bitmeyen parkları test etme çabaları, kenarda köşede bali çekip, kötü şeyler içen çocukların sonradan sporcu olduğuna da şahit oldu bu gözler. O yüzden o deli çocuklara ihtiyacımız var.

Hali vakti yerinde olanların bu sporu yapamadığını dünya geneline de bakarak söyleyebilirim. Bu sadece benim kişisel düşüncem. Hayatını Kazanmak, ülkeni temsil etmek, aileni gururlandırmak, kendini i̇fade etmek… bunlar güzel şeyler ama desteğe ihtiyacımız var. Kulüplerin ve federasyonun bizleri seçim malzemesi olarak görmesinden kurtulabilirsek, kim bilir belki de bu deli çocuklar ulaşamadığınız başarılara imza atabilirler.

Yazar /

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın